Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Nie pozwólmy, aby Wielki Post przeminął daremnie

środa, 26 lutego 2020 18:54 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Modlitwa, post i jałmużna nie mogą być tylko zewnętrzną manifestacją podjętej pokuty – mówił w Środę Popielcową podczas Mszy Świętej w kieleckiej katedrze biskup Jan Piotrowski. W trakcie Eucharystii odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów wiernych popiołem.

Najświętszą Ofiarę koncelebrowali również biskupi pomocniczy naszej diecezji: biskup Marian Florczyk oraz biskup Andrzej Kaleta. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na sens dzisiejszej liturgii.

– Czy trzeba wracać do tego co przeżyliśmy już rok temu? Wracać do tego, co może przybrało nawet owocny kształt naszych wielkopostnych praktyk i postanowień. Odpowiedź daje papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post, gdzie czytamy: „Pozwólmy się wyprowadzić na pustynię, abyśmy mogli posłuchać głosu Naszego Oblubieńca, pozwalając mu rozbrzmiewać w nas z większą głębią i otwartością. Im bardziej damy się zaangażować Jego Słowu, tym bardziej uda się doświadczyć Jego bezinteresownego miłosierdzia względem nas”. Nie pozwólmy zatem, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasu i sposób naszego nawrócenia ku Niemu. Zarozumiałość jest rodzajem pychy i nie zatrzymuje się przed żadnym z ludzkich serc – zauważył biskup kielecki, który dodał, że jest ona zjawiskiem powszechnym we współczesnym świecie, dlatego niezwykle ważny jest obecnie głos Kościoła przypominającego o nawróceniu.

Biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Ewangelia stanowi źródło odpowiedzi na wiele pytań, także w kwestii pokuty. – Jest ona pełna dobrych rad, które daje sam Jezus Chrystus. To co stanowi ascetyczne praktyki wielkopostne jak modlitwa, post i jałmużna nie mogą być tylko zewnętrzną manifestacją podjętej pokuty. Należy wystrzegać się zewnętrznych pozorów, bowiem one zawsze będą duchowo bezowocne – mówił biskup kielecki.

Posłuchaj całej homilii:

Podczas Mszy Świętej miał miejsce tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. Ma on długą tradycję w Kościele. Początkowo dotyczył jedynie osób pokutujących. W 1091 roku rozszerzył go na wszystkich papież Urban II. Popiół jest symbolem znikomości świata oraz pokory i pokuty.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO