REGION
Miliony dla ŚCO na walkę z rakiem płuc. Kielecka lecznica wśród koordynatorów ogólnopolskiego programu
Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie realizowało bezpłatny program profilaktyczny mający na celu wczesne wykrywanie raka płuc. Kielecka lecznica została wyłoniona w drodze konkursu przez Ministerstwo Zdrowia jako jeden z kilku koordynatorów akcji i otrzymała na ten cel ponad cztery miliony złotych.
Rak płuc to obecnie najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w Polsce, który co roku dotyka dziesiątek tysięcy osób. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet. – Społeczeństwo musi zmierzyć się z tym ogromnym problemem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia ogłosiło postępowanie konkursowe na realizatorów programu wczesnego wykrywania raka płuc w Polsce i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zostało wyłonione w tym konkursie, jako jeden z pięciu realizatorów dla makroregionu południowo-wschodniego - informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
- Są to działania bardzo szeroko zakrojone, dotyczące zarówno podnoszenia świadomości pacjentów, jak i - co ważniejsze - badań. Będą one wykonywane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej, która pozwoli stwierdzić wczesne postacie raka płuca oraz szereg patologii występujących w śródpiersiu – wyjaśnia prof. Góźdź.
– Do terapii onkologiczneej zgłaszają się pacjenci w bardzo wysokim stopniu zaawansowania procesu nowotworowego, stąd leczenie torakochirurgiczne możemy zastosować maksymalnie u 20 procent chorych i to jest olbrzymi problem. W ŚCO i na Czerwonej Górze mamy znakomitych torakochirurgów, którzy potrafią precyzyjnie leczyć operacyjnie raka płuca, tylko jest jeden warunek: pacjent nie może być w wysokim stadium zaawansowania nowotworu bądź przerzutów. Program, który będziemy realizować, pozwoli się zmierzyć z tym problemem – dodaje prof. Góźdź.
Programem zostaną objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, mające - z racji wykonywanego zawodu - styczność z krzemionką, berylem, niklem, chromem, azbestem, spalinami silników diesla oraz sadzą. Z badań skorzystać będą mogli również pacjenci z innymi czynnikami ryzyka, m.in. rakiem płuc w rodzinie, obturacyjną chorobą płuc lub włóknieniem płuc.
Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia wczesnego raka płuc będą realizowane w ŚCO od przyszłego roku.