Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Miliony dla ŚCO na walkę z rakiem płuc. Kielecka lecznica wśród koordynatorów ogólnopolskiego programu

niedziela, 20 października 2019 09:19 / Autor: Magdalena Nowak
Miliony dla ŚCO na walkę z rakiem płuc. Kielecka lecznica wśród koordynatorów ogólnopolskiego programu
Miliony dla ŚCO na walkę z rakiem płuc. Kielecka lecznica wśród koordynatorów ogólnopolskiego programu
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie realizowało bezpłatny program profilaktyczny mający na celu wczesne wykrywanie raka płuc. Kielecka lecznica została wyłoniona w drodze konkursu przez Ministerstwo Zdrowia jako jeden z kilku koordynatorów akcji i otrzymała na ten cel ponad cztery miliony złotych.

Rak płuc to obecnie najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w Polsce, który co roku dotyka dziesiątek tysięcy osób. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet. – Społeczeństwo musi zmierzyć się z tym ogromnym problemem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia ogłosiło postępowanie konkursowe na realizatorów programu wczesnego wykrywania raka płuc w Polsce i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zostało wyłonione w tym konkursie, jako jeden z pięciu realizatorów dla makroregionu południowo-wschodniego - informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. 

- Są to działania bardzo szeroko zakrojone, dotyczące zarówno podnoszenia świadomości pacjentów, jak i - co ważniejsze - badań. Będą one wykonywane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej, która pozwoli stwierdzić wczesne postacie raka płuca oraz szereg patologii występujących w śródpiersiu – wyjaśnia prof. Góźdź.  

– Do terapii onkologiczneej zgłaszają się pacjenci w bardzo wysokim stopniu zaawansowania procesu nowotworowego, stąd leczenie torakochirurgiczne możemy zastosować maksymalnie u 20 procent chorych i to jest olbrzymi problem. W ŚCO i na Czerwonej Górze mamy znakomitych torakochirurgów, którzy potrafią precyzyjnie leczyć operacyjnie raka płuca, tylko jest jeden warunek: pacjent nie może być w wysokim stadium zaawansowania nowotworu bądź przerzutów. Program, który będziemy realizować, pozwoli się zmierzyć z tym problemem – dodaje prof. Góźdź.  

Programem zostaną objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, mające - z racji wykonywanego zawodu - styczność z krzemionką, berylem, niklem, chromem, azbestem, spalinami silników diesla oraz sadzą. Z badań skorzystać będą mogli również pacjenci z innymi czynnikami ryzyka, m.in. rakiem płuc w rodzinie, obturacyjną chorobą płuc lub włóknieniem płuc.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia wczesnego raka płuc będą realizowane w ŚCO od przyszłego roku.

Tag: ŚCO rak pluc
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO