REGION
Kolejny oddział ŚCO operuje przy użyciu Robot da Vinci
W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy wykorzystano Robota da Vinci IV generacji operacji. Za pajetami i kadrą medyczną pierwsze operacje.
Kielecki oddział jako czwarty ośrodek w Polsce wdrożyła zabiegi TORS (Trans Oral Robotic Surgery), czyli operacje chirurgiczne, wykonywane przez usta u pacjentów z nowotworami głowy i szyi przy użyciu Robot da Vinci IV generacji.
– To dla nas szczególny dzień, ponieważ Robot Da Vinci w naszym centrum jest w pełni wykorzystany. Obecnie operujemy nim w pięciu naszych klinikach: Urologii, Chirurgii, Ginekologii, Chirurgii Klatki Piersiowej, a teraz Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi – powiedział prof. Stanisław Góźdź, dyrektora ŚCO w Kielcach.
Pierwsze tego typu zabiegi w regionie świętokrzyskim wykonał zespół doktora Sławomira Okły, kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO. Lekarze przy wsparciu doktora Balzsa Lornicza, kierownika kliniki we Frankfurcie, usunęli złośliwe nowotwory.
– Bez wsparcia robota nie zdołaliby dotrzeć do ogniska pierwotnego nowotworu i prawdopodobnie zostałoby ono pozostawione do leczenia przy pomocy radioterapii. W naszej pracy liczy się ogromna precyzja i każdy milimetr, dlatego taki nowoczesny sprzęt jest kluczowy. Dodatkowo dzięki tej metodzie nasi pacjenci o wiele szybciej będą mogli opuścić szpital – tłumaczył dr Okła.
Przypominajmy, że na zakup nowoczesnego medycznego sprzętu Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Zdrowia REACT-EU w kwocie 16 milionów złotych.
– Robot to wspaniałe urządzanie, które bardzo pomaga w leczeniu pacjentów, ale kluczową rolę w przebiegu operacji z wykorzystaniem systemu robotycznego pełnią lekarze. To oni są najważniejsi. Mamy tu medyków, którzy leczą na światowym poziomie – stwierdziła marszałek Renata Janik.
Kolejne operacje tą metodą zostaną wykonane za dwa tygodnie.