PUBLICYSTYKA
Edyta Krężołek: Wystawa multimedialna opowiada młodzieży o zbrodni katyńskiej
„20 – 40 – 20” – to tytuł wystawy dotyczącej zbrodni katyńskiej, którą możemy oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Tytuł ekspozycji odnosi się do dwóch ważnych rocznic upamiętnionych w roku 2020 – setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.
Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.
– Zamysł był taki, aby wprowadzić do otoczenia namiastkę lasu katyńskiego. Sama ekspozycja ma charakter multimedialny, głównie z myślą o młodym odbiorcy. Młodzież ma możliwość zapoznania się z treściami dotyczącymi zbrodni katyńskiej w nowoczesnej formie – tłumaczyła Edyta Krężołek, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.
Wystawę dostępna będzie do 17 czerwca. Zwiedzanie wystawy możliwe dla grup zorganizowanych (do 25 osób) po wcześniejszej rezerwacji: nr tel. 696 826 381. Osoby indywidualne będą mogły je obejrzeć od wtorku do piątku o godzinie 16.
Przypomnijmy, że 82 lata temu, 12 maja 1940 roku wyruszyły ostatnie transporty śmierci oficerów polskich z Kozielska do Katynia i ze Starobielska do Charkowa.
Więcej o wystawie powiemy w audycji: "Historia na fali" w czwartek 26 maja o godz. 20 w Radiu eM Kielce.