MIASTO
Pod pomnikiem harcerzy poległych za Ojczyznę oddali cześć powstańcom
Minutą ciszy, apelem pamięci i salwą honorową uczczono 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne uroczystości odbyły się na Skwerze Szarych Szeregów, przed Pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę.
Obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele garnizonowym. Relacja i homilia dostępne są tutaj. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Skwer Szarych Szeregów, gdzie oczekiwali na Godzinę W. Wtedy w całym mieście rozbrzmiały syreny, a przed pomnikiem zapadła minuta ciszy. Po niej odśpiewano hymn państwowy.
Głównym organizatorem apelu był Instytut Pamięci Narodowej.
– Polska wolna, w której flaga może wisieć, bez sankcji karnych, a my możemy śpiewać hymn państwowy i rozmawiać w ojczystym języku, czytać książki - o to walczyli powstańcy – zaznaczył dr Robert Piwko, dyrektor kieleckiej delegatury IPN.
Hołd bohaterom oddawali także przedstawiciele władz.
– Powstańcy, poświęcając własne życie, własną przyszłość i szczęście, postanowili walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Taką, która byłaby wolna zarówno od niemieckiego jarzma, jak i od tych ze wschodu, którzy chcieli uczynić Polskę swoim wasalem. Znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale nie zawahali się rzucić na szali wolności Ojczyzny swojego życia. Ich poświęcenie dało nam wolną Polskę – mówił wicewojewoda Rafał Nowak.
Obecny na uroczystościach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zauważył, że z podobną sytuacją, jak Polacy, mierzą się dziś Ukraińcy.
- Jak patrzymy na Mariupol i inne miasta, to widzimy, że hydry przeszłości odrastają. Te głowy, które zniszczyły wtedy kwiat Armii Krajowej, nadal robią to samo. Prości spadkobiercy, odwołujący się do tych, którzy byli katami Warszawy w 1944, dziś to samo robią na Ukrainie – powiedział.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta stwierdził, że od powstańców można się dziś uczyć postawy wobec Ojczyzny
- Ta siedemnasta, to był nie tylko okrzyk, ale drzwi wolności, które powstańcy próbowali uchylić. Mieli świadomość okupacji i głodu. Miałem możliwość poznać uczestników Powstania Warszawskiego, którzy znaleźli swoje miejsce w Kielcach. W zeszłym roku pożegnaliśmy panią Krystynę Jopowicz, sanitariuszkę. Z przewodniczącym Rady Miasta odwiedzamy i podziwiamy witalność, siłę i uśmiech takich osób jak pułkownik Andrzej Jachimczyk pseudonim Azjata, walczący na Żoliborzu i Bielanach. To także pan Marek Adamski pseudonim Markus, który był członkiem pułku Baszta na Mokotowie. Są to osoby, które pomimo wielu lat, są wciąż uśmiechnięte – zauważył włodarz miasta.
Oficer Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odczytał Apel Pamięci, w którym wspominano nazwiska, pseudonimy i nazwy oddziałów bohaterów Powstania Warszawskiego. Ku ich czci oddano trzy strzały salwy honorowej.
Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni złożyli wieńce pod pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę.
https://emkielce.pl/index.php/miasto/pod-pomnikiem-harcerzy-poleglych-za-ojczyzne-oddali-czesc-powstancom#sigProGalleria1745e46b29