KULTURA
Rozmowy historyczne w Stowarzyszeniu im. Jana Karskiego
Jak nasze rodzinne i lokalne historie mają się do historii Polski? Czy w opowieściach o wielkich przemianach politycznych i społecznych odnajdujemy siebie i swoich najbliższych? Takie i inne pytania staną się inspiracją do rozmów historycznych pt. „Kanon wolnych Polaków”, które odbędą się 17 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
W trakcie spotkania mieszkańcy Kielc i okolic utworzą swój kanon najważniejszych postaci i procesów historii Kielc i Polski po 1918 roku.
– Paradoksalnie rozmowa o najnowszej historii Polski prowadzi do odkrycia, że nie ma jednego kanonu najważniejszych procesów i postaci, ale jego kształt zależy od historii osobistej czy lokalnej. Do rozmowy o tych historiach nie trzeba specjalnego przygotowania ani wykształcenia – mówi Bartosz Bartosik, kierownik „Kanonu wolnych Polaków”.
W spotkaniu wezmą udział historycy: dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz i dr Marek Maciągowski. Wydarzenie poprowadzi Majka Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju. Warsztat organizuje Laboratorium „Więzi” we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego w Kielcach.
Osoby, którą chcą wziąć udział w spotkaniu, mogą zapisać się na stronie bit.ly/kanon-kielce lub mailowo kanonwolnychpolakow@gmail.com.
„Kanon wolnych Polaków” odbędzie się w czwartek, 17 czerwca, o godzinie 17 w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 w Kielcach.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.kanon.wiez.pl. Tam również zamieszczone zostały relacje z już przeprowadzonych warsztatów. „Kanon wolnych Polaków” jest rozwijany dzięki dotacji w konkursie „Rozmowa mimo różnic” Funduszu Obywatelskiego.