Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Hutnicze tradycje

środa, 30 sierpnia 2017 12:57 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Hutnicze tradycje
fot. mwk.com.pl
Hutnicze tradycje
fot. mwk.com.pl
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Tradycyjne metody hutnicze charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego przybliży Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Ze sposobami pozyskiwania metali znanymi naszym dziadom zapoznamy się podczas 25. „Wytopków ołowiu”. Impreza odbędzie się w niedzielę 17 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Nasz region jest zasobny w rudę ołowiu. Nasi przodkowie o tym wiedzieli i wykorzystywali zasoby mineralne do wytwarzania różnych przedmiotów z metalu. Dlatego wytop rudy tradycyjną metodą redukcji tlenków siarki wpisuje się w przemysłowe tradycje okolic Gór Świętokrzyskich.

Pokaz wytopu ołowiu w Parku Etnograficznym w Tokarni zorganizowany zostanie w piecowisku, które wiele lat temu przygotowano przy wsparciu naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W konstrukcjach z kamienia polnego wyląduje spiek rudy ołowiu i węgiel drzewny. Rozżarzony materiał roztapia metal i umożliwia mu wypłynięcie na zewnątrz. - Z wytopionego ołowiu zawsze wybijamy pamiątkowe medale. Ponadto, o tradycyjnych metodach wytopu opowiedzą dr Suliga i prof. Karwan, pracownicy AGH, którzy będą także uczestnikami naszej konferencji naukowej - mówi Grażyna Czerwińska z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej.

Imprezie w skansenie będzie towarzyszyła sesja naukowa pt. „Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi”. Spotkanie archeologów, metalurgów i etnologów poprzedzi festyn i odbędzie się w sobotę 16 września.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO