Akademia finansów
Akademia finansów: Rola NBP w czasie pandemii
Pandemia miała ogromny wpływ na światową, ale i polską gospodarkę. Narodowy Bank Polski przeprowadził szereg działań, które złagodziły negatywne skutki ekonomiczne pandemii.
– Takie wydarzenie jak pandemia spowodowało zawirowania na rynku – przyznaje prof. Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W początkowej fazie, mieliśmy do czynienia z globalnym spadkiem popytu. Jedną z konsekwencji pandemii, było także przerwanie łańcuchów dostaw, czyli procesów dostarczenia produktów od początkowego dostawcy do klienta. Wszystko przez szereg obostrzeń spowodowanych pandemią, które towarzyszyły nam w tym czasie, ale także przez ograniczenie konsumpcji, związane z pogorszeniem się nastrojów wśród konsumentów.
ŚWIAT I POLSKA
Jak tłumaczy ekspert, wraz z pandemią wśród społeczeństwa pojawiła się niepewność. – Przełożyło się to na pewne zachowania ekonomiczne –dodaje prof. Marek Leszczyński. – Obostrzenia były jednymz czynników – obok m.in. samoograniczenia konsumpcji i niekorzystnych nastrojów – ze względu na które część działalności gospodarczych zmniejszyła aktywność. Dotyczyło to m.in. gastronomii i branży beauty – wyjaśnia ekonomista. Negatywne skutki nie ominęły Polski. W II kwartale 2020 rokuprodukt krajowy brutto zmniejszył się realnie o 7,8 procentrok do roku.Skutki pandemii nie były jednak tak katastrofalne jak w innychkrajach.– Całkiem nieźle sobie poradziliśmy. Oczywiście, istotna byłanasza przedsiębiorczość, ale warto również powiedzieć, że struktura naszej gospodarki okazała się odporna w trakcie pandemii. Rząd uruchamiał działania osłonowe. Programy antykryzysowe prowadzone przez rząd oraz działania banku centralnego złagodziły negatywne skutki pandemii dla polskiej gospodarki – podkreśla nasz rozmówca.
BANK CENTRALNY REAGUJE NA PANDEMIĘ
NBP był pierwszym bankiem centralnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, który zasygnalizował poluzowanie polityki pieniężnej, a następnie konsekwentnie je realizował,przede wszystkim obniżając stopy procentowe, obniżając stopę rezerwy obowiązkowej oraz wdrażając program zakupu obligacji na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Przyczyniło się to do złagodzenia negatywnych skutków pandemii, w tym ograniczyło spadek zatrudnienia i aktywności gospodarczej oraz wsparło dochody gospodarstw domowych i firm w tym trudnym okresie.