Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Zabawki dla dziecka - jakie wybrać?

poniedziałek, 18 września 2023 09:48 / Autor: Paweł Michalec
Zabawki dla dziecka - jakie wybrać?
Zabawki dla dziecka - jakie wybrać?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wybór idealnej zabawki dla dziecka to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli w domu pociechy można już znaleźć całą szafę wypełnioną maskotkami i gadżetami różnego typu. Na pomoc przychodzą jednak inspiracje, dzięki którym pomysł na prezent dla najmłodszych pojawi się szybciej, niż można by się tego spodziewać!

Jaka powinna być idealna zabawka dla dziecka?

Kluczową rolę w wyborze idealnej zabawki ma jej odpowiednie dostosowanie do wieku malucha. Zabawki dla dzieci powyżej piątego roku charakteryzują się innymi cechami, niż te przeznaczone dla młodszych pociech. Decyduje o tym fakt, że każdy gadżet powinien być nie tylko miłym „umilaczem” czasu, ale też skutecznym bodźcem, który będzie stymulował rozwój psychoruchowy dziecka. Warto jednak zadbać o to, żeby seria do której należy gadżet, wzbudzała zainteresowanie u malucha. Dla przykładu zabawki Tomek i przyjaciele sprawdzą się znakomicie w przypadku sześciolatków, którzy z przyjemnością zapatrują się w ten rodzaj animacji o pociągach, natomiast kucyki My Little Pony będą lepszym wyborem w przypadku dziewczynek zafascynowanych oglądaniem przygód Rainbow Dash oraz Pinkie Pie. Zabawka ma być interesująca dla dziecka, dlatego podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kwestię indywidualnych preferencji.

Baw się i ucz – jakie zabawki wybrać?

Wzbudzenie ciekawości dziecka to klucz do zaakceptowania danej zabawki. Kwestię tę należy zatem wziąć pod uwagę podczas zakupów, ponieważ korzyści płynące z bawienia się nią będą widoczne jedynie wówczas, gdy maluch ją polubi. Nie można jednak zapominać o wartościach edukacyjnych, które wiążą się z najpopularniejszymi animacjami i seriami filmowymi. Produkcje te charakteryzują się zróżnicowaną jakością, dlatego w przypadku niektórych z nich wartości przekazywane przez głównych bohaterów będą bardziej "edukacyjne" niż inne. Z tego powodu zabawki Strażak Sam lub gadżety z serii Psi Patrol będą uczyły dziecko pozytywnych wartości, natomiast wszelkie przygody superbohaterów niekoniecznie dadzą kilkulatkowi pozytywne wzorce moralne. Jest to oczywiście kwestia względna, która zależy od indywidualnego podejścia do tematu, jednak warto wybierać te zabawki, które nawiązują do serii skierowanych do maluchów.

Najpopularniejsze zabawki

Nadążenie za trendami w świecie zabawek i produkcji dla dzieci to spore wyzwanie. Warto jednak wziąć pod uwagę to, co obecnie jest popularne w środowisku dzieci w określonym wieku. Z tego powodu nawet najciekawsza zabawka Reksia lub Myszki Miki nie będzie cieszyła się takim zainteresowaniem, jak gadżety z niektórych zagranicznych serii. Maskotki Pokemon, gadżety z wizerunkiem Świnki Peppy i zabawki Bakugan pozostają na „topie” od wielu lat, dlatego wydają się być najbardziej uniwersalnym wyborem. W przypadku każdej z wymienionych można znaleźć produkty, które są skierowane do dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Zabawka powinna być przeznaczona dla dzieci w określonym wieku, dlatego kupowanie najmłodszym akcesoriów, do których będą musiały "dorosnąć" jest błędem. Każda pociecha potrzebuje rozrywki tu i teraz, dlatego gadżety zawsze powinny spełniać ten parametr. Jeśli kwestia doboru idealnej zabawki wciąż pozostaje nierozwiązaną zagadką, to warto zasięgnąć informacji u rodziców dziecka. Mama i tata doskonale wiedzą, jakiej zabawki potrzebuje ich dziecko w tej chwili. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, dlatego pozostałe aspekty pozostaną w sferze indywidualnych preferencji i upodobań!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO