Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Szybki remont kuchni – jak zmienić fronty szafek kuchennych?

sobota, 21 maja 2022 09:04 / Autor: Jowita Plech
Szybki remont kuchni – jak zmienić fronty szafek kuchennych?
Szybki remont kuchni – jak zmienić fronty szafek kuchennych?
Jowita Plech
Jowita Plech

Remont kuchni nie zawsze musi kojarzyć się ciężkimi pracami oraz demolowaniem całego pomieszczenia. Jeśli ściany, sufit i podłoga są w dobrym stanie i nie wymagają odświeżenia, jednak szukamy prostego sposobu na mało kosztowną, ale wyczuwalną zmianę, to idealnym rozwiązaniem będzie wymiana frontów szafek kuchennych. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów – od całkowitej zmiany drzwiczek, przez ich tapetowanie lub malowanie.

Wymiana drzwiczek szafek kuchennych

Nie warto oszczędzać na wystroju tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia z oknem. Aranżacje, a raczej pomysły na nie, znajdziemy praktycznie w każdym fachowym sklepie lub pytając poradę ekspertów w urządzaniu wnętrz online AboutDecor. Wymiana drzwiczek od szafek kuchennych może być dobrym pomysłem na to, aby odświeżyć kuchnię. Wystarczy znaleźć odpowiedni model, którego fronty będą pasować do nowej wizji pomieszczenia. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne. Dlatego przed zabraniem się do prac remontowych, warto stworzyć kosztorys, aby być przygotowanym na wszelkie koszty.

article thumb

Malowanie i tapetowanie frontów

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem od całkowitej zmiany frontów szafek kuchennych jest ich odświeżenie poprzez zmianę koloru lub tapetowanie. Cały zabieg jest stosunkowo prosty i zdecydowanie tańszy niż wymiana drzwiczek, a uzyskane efekty mogą być zdumiewające. Nietrudno o pomysł na aranżacje. Kuchnia jest tak ważnym pomieszczeniem w naszych domach, że w sieci bez problemu znajdziemy mnóstwo poradników, w jaki sposób pomalować fronty szafek lub położyć na nich tapetę, np. na stronie AboutDecor.

article thumb 1

Jak pomalować fronty?

Malowanie, aby było trwałe i estetyczne, wymagać będzie zastosowania się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze nie każda szafka będzie nadawała się do tego typu zabiegu. Jeśli nasze meble są wykonane z drewna, to nie będzie najmniejszego problemu. W przypadku tych z płyty wiórowej może się okazać, że starcie wierzchniej warstwy farby w celu nałożenia nowej, może trwale uszkodzić mebel.

Jeśli mamy do czynienia z meblami drewnianymi, to pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do malowania fronty szafek dokładnie wyczyścić, a starą farbę usunąć za pomocą papieru ściernego. Dopiero po tych przygotowaniach możemy przystąpić do działania. Oczywiście nie musimy malować frontów na jeden kolor. Istnieje w tym przypadku całkowita dowolność. Możemy pomalować nasze szafki tak, aby każda była w innym kolorze, albo skorzystać z szablonów dostępnych w sklepach. Przed malowaniem wystarczy przyłożyć je do malowanej powierzchni w celu uzyskania niestandardowego efektu. Ważne, aby rezultat odzwierciedlał to, co chcieliśmy osiągnąć.

article thumb 2

Tapetowanie frontów

Podobnie sprawy mają się z tapetowaniem. Warto wybrać taką tapetę, która będzie odporna na wilgoć i ścieranie. Do kuchni idealnie nadają się tapety z włókna szklanego, które nie wchłaniają i nie zatrzymują wilgoci, a dodatkowo bez problemu usuniemy z nich zabrudzenia za pomocą zwilżonej gąbki. Do frontów szafek możemy ją przytwierdzić klejem albo zwykłym takerem. Jednak pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie bardziej estetyczne.

Kosmetyczne zmiany frontów, które tchną nowe życie w kuchnię

Zmiana frontów nie musi wiązać się z wymianą drzwiczek szafek czy ich całkowitą renowacją. Jeśli są one w dobrym stanie, a Twoim zamysłem jest jedynie odświeżenie wnętrza kuchni, to pomyśl o zmianie uchwytów. Będzie to zabieg mało wymagający oraz oszczędny, a efekty mogą okazać się wprost zachwycające. W przypadku stonowanych kolorów frontów, zastosowanie niestandardowych, wyrazistych uchwytów może nadać całej aranżacji nietuzinkowego i modnego stylu.

article thumb 3

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO