Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kredyt gotówkowy w banku czy pożyczka? - Co lepsze i tańsze

czwartek, 08 grudnia 2022 10:34 / Autor: Radio eM
Kredyt gotówkowy w banku czy pożyczka? - Co lepsze i tańsze
Kredyt gotówkowy w banku czy pożyczka? - Co lepsze i tańsze
Radio eM
Radio eM

Nieoczekiwana okazja czy nieplanowany wydatek? Tak naprawdę nie ma znaczenia, na co masz zamiar przeznaczyć dodatkowe środki. Liczy się za to, to skąd je weźmiesz. Jeśli nie masz wystarczających oszczędności lub po prostu nie chcesz z nich korzystać, możesz sięgnąć po kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Przyjrzyjmy się, czym różnią się od siebie te dwa produkty finansowe.

Kredyt a pożyczka – różnice

Zacznijmy od tego, że zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka to rodzaj zobowiązania, jaki jest udzielany klientowi przez instytucję finansową. Jednocześnie pożyczka jest szerszym pojęciem niż kredyt. Oznacza to, że każdy kredyt jest rodzajem pożyczki, ale nie każda pożyczka jest kredytem. Na czym zatem polega różnica?

Przede wszystkim kredyt gotówkowy możesz otrzymać jedynie w banku, natomiast pożyczkę uzyskasz w innych instytucjach finansowych lub od osób prywatnych. Jednocześnie banki również mogą udzielać swoim klientom pożyczek. Dlaczego to rozróżnienie jest takie ważne? To właśnie wynika z podstawowych różnic pomiędzy kredytem a pożyczką. Dotyczą one takich kwestii jak:

  • przedmiot umowy,
  • koszty,
  • czas trwania procedury,
  • tryb spłaty,
  • forma umowy,
  • regulacje prawne.

Co to dokładnie oznacza? W przypadku przedmiotu umowy kredyt zawsze dotyczy środków finansowych, podczas gdy przy pożyczce mogą to być zarówno pieniądze, jak i rzeczy. Do tego umowa kredytu, w przeciwieństwie do umowy pożyczki, jest zawsze odpłatna. Co więcej, przy kredycie taka umowa musi być spisana, natomiast przy pożyczkach do 1000 zł forma umowy jest dowolna. Dodajmy jeszcze, że kredyt zawsze spłacamy w ratach, a w przypadku pożyczki spłata może mieć formę ratalną bądź jednorazową. Ponadto wszelkiego rodzaju formalności związane z uzyskaniem kredyt są bardziej skomplikowane i czasochłonne w porównaniu z pożyczką. Do tego wszystkiego, kredyt i pożyczka różnią się także pod względem regulacji prawnych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jakie są prawne różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Umowa kredytowa jest umową, która regulowana jest przepisami, wynikającymi z Prawa bankowego oraz różnych innych aktów prawnych, odnoszących się bezpośrednio do danego typu kredytu. Na przykład kredyt hipoteczny regulowany jest dodatkowo przez ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Poza tym każdy kredyt regulowany jest również przez przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim.

Z kolei pożyczka regulowana jest tylko przez Kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Dodajmy jeszcze, że Kodeks cywilny określa maksymalną wysokość odsetek, jakie naliczy pożyczkodawca, udzielający pożyczki.

Która pożyczka jest tańsza, a która bezpieczniejsza?

Obecnie uzyskanie kredytu bądź pożyczki nie jest niczym trudnym, szczególnie jeśli kwota takiego zobowiązania nie jest zbyt wysoka, a twoja zdolność kredytowa jest dobra. W takim przypadku jesteś w bardzo komfortowej sytuacji i możesz poszukać oferty kredytowej, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza. A o ile nie zależy ci przede wszystkim na czasie, to najtańsze i najbezpieczniejsze oferty znajdziesz w bankach. Aby wybrać odpowiednią ofertę warto sprawdzić porównanie kredytów gotówkowych na stronie https://www.kontomaniak.pl/ranking-kredytow-gotowkowych.

Z drugiej strony, jeśli liczy się dla ciebie głównie możliwość błyskawicznego dostępu do pieniędzy bez konieczności gromadzenia mnóstwa dokumentów, to lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z oferty sprawdzonej instytucji pozabankowej. Do tego taka pożyczka sprawdzi się w przypadku osób, które mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku.

Choć kredyt gotówkowy i pożyczka to bardzo podobne produkty finansowe, nie należy ich ze sobą mylić. Kredyt uzyskasz wyłącznie w banku, podczas gdy pożyczki udzielane są przez różne instytucje pozabankowe. Jednak bez względu na to, skąd weźmiesz dodatkowe środki, pamiętaj, że będziesz musiał je zwrócić. Dlatego przy wyborze najlepszej oferty kredytowej czy pożyczkowej kieruj się przede wszystkim swoimi możliwościami finansowymi. Czasem lepiej uzyskać mniejszą kwotę lub rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres. Dzięki temu dodatkowy zastrzyk gotówki nie wpędzi cię w problemy finansowe.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO