Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jakie są koszty przyjmowania płatności w sklepie?

środa, 14 września 2022 09:28 / Autor: Jowita Plech
Jakie są koszty przyjmowania płatności w sklepie?
Jakie są koszty przyjmowania płatności w sklepie?
Jowita Plech
Jowita Plech

Terminale płatnicze wykorzystywane są obecnie zarówno w większych sklepach, jak i niewielkich punktach handlowych. Obowiązek zapewnienia klientom płatności gotówkowych wynikający z programu Polski Ład sprawia, że wielu przedsiębiorców musi zintegrować kasę fiskalną z terminalem. Jakie są koszty przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Jakie koszty trzeba ponieść przy przyjmowaniu płatności kartą?

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy zapewniający klientom możliwość dokonania płatności kartą musieli ponosić wysokie koszty. Każda transakcja obciążona była prowizją wynoszącą nawet 2-3% wpłacanej kwoty. W efekcie wiele osób prowadzących własny biznes preferowało przyjmowanie płatności gotówką. Największą część tej prowizji stanowiła opłata interchange ustalana przez organizacje płatnicze – wynosiła ona średnio 1,6%. Starania organizacji handlowców oraz wspierających ich postulaty polityków sprawiły, że w 2014 roku udało się obniżyć tę opłatę do 0,5%, a później – do 0,2 – 0,3%. Dzięki temu więcej sklepów zdecydowało się na akceptację płatności kartowych. Według danych gromadzonych przez NBP pod koniec 2013 roku w Polsce funkcjonowało 261,3 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności dokonywane przy użyciu kart płatniczych[1], a w ostatnim kwartale 2014 roku było ich już 305 tys.[2] Oczywiście liczba ta stale rośnie, a dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w pierwszym kwartale 2022 roku w Polsce było 921,9 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności dokonywane przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych.[3]

Ile kosztują terminale płatnicze?

Planując wdrożenie transakcji bezgotówkowych w firmie, trzeba liczyć się z kosztami obejmującymi zakup urządzenia bądź jego dzierżawę, a także prowizję od dokonywanych transakcji. Ponieważ w większości przypadków zakup urządzenia jest mało opłacalny, wielu przedsiębiorców decyduje się na jego dzierżawę, co wiąże się z kosztem w wysokości ok. 40-60 zł miesięcznie. Wysokość opłaty jest w tym przypadku zależna od wartości samego urządzenia, ale też od czasu trwania umowy czy szacowanych obrotów w firmie. Oczywiście trzeba też pamiętać o wspomnianych już kosztach wynikających z prowizji za każdą transakcję. Oprócz wspomnianej opłaty interchange wynoszącej 0,2% (przy płatnościach za pomocą kart debetowych) lub 0,3% (w przypadku płatności dokonywanych kartami kredytowymi) trzeba doliczyć też opłatę systemową zależną od producenta karty. Po zsumowaniu tych opłat prowizja wynosi zazwyczaj ok. 0,69 do 0,80%. Uśredniając tę wartość można przyjąć, że prowizja wynosi ok. 0,7%, a więc w przypadku obrotu wynoszącego 10000 zł przedsiębiorca za terminal płatniczy musi zapłacić ok. 70 zł.

Darmowy terminal płatniczy

Warto wspomnieć, że dla przedsiębiorców spełniających pewne warunki dostępne są także darmowe terminale płatnicze w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Mogą w nim wziąć udział małe i średnie firmy, które w ciągu ostatniego roku nie przyjmowały płatności bezgotówkowych. Oprócz tego sieć handlowa lub usługowa przedsiębiorstwa biorącego udział w programie nie może mieć więcej niż pięć placówek. Trzeba też podpisać umowę na co najmniej rok. W ten sposób można otrzymać maksymalnie trzy terminale płatnicze.

Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają wyżej wymienionych warunków uprawniających ich do skorzystania z darmowego terminala w ramach programu Polska Bezgotówkowa, mogą w inny sposób postarać się o tanie wdrożenie płatności bezgotówkowych. Warto zapoznać się z ofertami operatorów terminali płatniczych – wielu z nich może zaproponować darmową dzierżawę urządzenia na określony czas, co pozwala zweryfikować opłacalność tego rozwiązania. Pamiętajmy też, że zgodnie z założeniami Polskiego Ładu przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kas fiskalnych zobowiązani są do zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych. Skorzystanie z promocyjnej oferty operatora terminali może więc obniżyć koszty związane z wypełnieniem tego obowiązku.

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2013.pdf

[2] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2014.pdf

[3] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO