Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Irygator do zębów - jakie efekty może przynieść jego regularne używanie?

czwartek, 25 maja 2023 10:25 / Autor: Paweł Michalec
Irygator do zębów - jakie efekty może przynieść jego regularne używanie?
Irygator do zębów - jakie efekty może przynieść jego regularne używanie?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Irygator do zębów nie zastąpi szczoteczki ani nici dentystycznej, jednak jest urządzeniem niezbędnym do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Dlaczego? Bo dosięga wszędzie tam, gdzie szczoteczka i nici dentystyczne nie mają dostępu. Zobacz, czym jest irygator, komu się przyda i jakie są korzyści z codziennego stosowania go.

Co to jest irygator do zębów?

W zasadzie określenie „irygator do zębów” jest swego rodzaju uproszczeniem. Irygatory co prawda czyszczą także zęby, usuwając z nich płytkę nazębną, ale potrafią znacznie więcej. Wydobywająca się pod ciśnieniem woda skutecznie dociera do przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych, usuwając z tych miejsc bakterie powodujące próchnicę i inne choroby jamy ustnej.

Irygator do zębów RY100B JETT potrafi jeszcze więcej. Dzięki wymiennym końcówkom możliwe jest czyszczenie języka oraz udrażnianie nosa przy uporczywym katarze. Koniec z nieprzespanymi nocami i męczącym nieżytem. Irygator da sobie z nim radę.

Wspomniany irygator ma też odpowiednie końcówki wspierające leczenie ortodontyczne i periodontyczne.

Jak irygator do zębów wspiera zdrowie dziąseł?

Korzystanie z irygatora, a więc mycia jamy ustnej wodą pod ciśnieniem, oznacza nie tylko usuwanie osadu i bakterii, ale także delikatny masaż dziąseł, co powoduje poprawę ich ukrwienia. Dzięki temu dziąsła są mocniejsze, mniej podatne na krwawienia i uszkodzenia.

Regularne stosowanie irygatora eliminuje stany zapalne dziąseł i przyzębia oraz zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Sprzyja temu usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych, z którymi nie poradziły sobie szczoteczka i nić. Usunięcie resztek i płytki ogranicza namnażanie się bakterii, które są główną przyczyną stanów zapalnych.

Przy okazji warto podkreślić, że usunięcie resztek pokarmowych wpływa pozytywnie na odświeżenie oddechu. Niedokładne czyszczenie jamy ustnej to jeden z częstszych powodów nieprzyjemnego zapachu z ust.

Dlaczego osoby noszące aparat ortodontyczny powinny używać irygatora do zębów?

Korekcja wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego na pewno jest skuteczna i w wielu przypadkach potrzebna, ale każdy, komu zdarzyło nosić się stały aparat, doskonale wie, jak trudno o zachowanie stuprocentowej higieny jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna i nici dentystyczne w tym wypadku nie wystarczą. Za ich pomocą bardzo trudno jest wyczyścić przestrzeń pod aparatem. Natomiast irygator doskonale da sobie radę z trudno dostępnymi miejscami. Woda pod ciśnieniem usunie wszelkie resztki pokarmowe i tworzącą się płytkę nazębną. Zadba także o stan dziąseł i redukcję bakterii.

Podobnie osoby korzystające z usług periodontologa powinny rozważyć zakup irygatora. Będzie on cennym uzupełnieniem leczenia i znacząco poprawi stan jamy ustnej oraz zębów.

Kto powinien używać irygatora do zębów?

Irygator do zębów to bezinwazyjne urządzenie, z którego mogą korzystać nawet starsze dzieci. Tym bardziej dorośli, którym leży na sercu troska o stan jamy ustnej, powinni się z nim zaprzyjaźnić. Są jednak grupy pacjentów, którym irygator do zębów jest szczególnie polecany:

– osoby noszące aparat ortodontyczny stały, który utrudnia zachowanie higieny jamy ustnej,

– osoby borykające się z chorobą przyzębia i przewlekłymi stanami zapalnymi dziąseł,

– osoby cierpiące na próchnicę – niektórzy pacjenci są na nią bardziej narażeni np. ze względu na dietę lub czynniki genetyczne,

– osoby, które mają problemy z wykonywaniem podstawowych czynności i manewrowanie szczoteczką do zębów lub nicią sprawia im trudność.

Tag: IRYGATOR ZEBY
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO