Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Co warto wiedzieć na temat alkomatu?

piątek, 05 sierpnia 2022 09:19 / Autor: Jowita Plech
Co warto wiedzieć na temat alkomatu?
Co warto wiedzieć na temat alkomatu?
Jowita Plech
Jowita Plech

Alkomat to nic innego jak tester trzeźwości. Każda osoba, która spożywa nawet niewielkie ilości alkoholu a jednocześnie jest kierowcą powinna bezwzględnie posiadać alkomat, aby za każdym razem przed jazdą sprawdzić, czy aby zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu znajduje się w dopuszczalnej normie.

Jak działa alkomat?

To niewielkie urządzenie elektroniczne wyposażone jest w specjalny sensor, który jest bardzo czuły na alkohol i potrafi wyczuć nawet minimalne jego ilości. Każdy, kto jest kierowcą a jednocześnie zdarza mu się wypić, powinien stać się posiadaczem alkomatu, który może nosić zawsze przy sobie, jeśli porusza się samochodem. Wówczas, zanim ruszymy w drogę należy mocno dmuchnąć w ustnik testera, a po chwili na wyświetlaczu alkomatu zobaczymy ewentualną zawartość alkoholu we krwi. Alkomaty dzielimy na różne kategorie, które różnią się poziomem zaawansowania i częstotliwością użycia. Do codziennego użytku przeznaczone są alkomaty osobiste, ale spotkamy również alkomaty policyjne, dowodowe.

Kto ma prawo kontrolować nas za pomocą alkomatu?

Wbrew pozorom nie jest to jedynie patrol Policji podczas rutynowej kontroli drogowej. Alkomatem posługują się pracodawcy chcący mieć pewność co do tego, że ich pracownicy pozostają w pełni trzeźwi. Kontrole są więc niemalże normą w firmach transportowych. Każdy kierowca autobusu, autokaru czy ciężarówki powinien być zbadany alkomatem przed wyruszeniem w trasę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pracowników ochrony obiektu. Pracując w branży transportowej warto dla własnego komfortu zaopatrzyć się we własny model alkomatu, aby uniknąć ewentualnych problemów.

obraz 1

Jakie alkomaty spotkamy na rynku?

W sklepach z alkomatami dwa rodzaje testerów: - półprzewodnikowe, - elektrochemiczne,

Osobie, która po raz pierwszy rozważa zakup alkomatu określenia te z pewnością niewiele powiedzą. Dlatego warto od powiedzieć, że te pierwsze mają jedną główną zaletę. Są tanie. I na tym właściwie ich zalety się kończą. Alkomaty półprzewodnikowe są bardzo niedokładne i mało trwałe. Ich sensor jest bardzo wrażliwy na alkohol, ale również na nikotynę co sprawia, że pomiaru nie ma sensu wykonywać tuż po spożyciu alkoholu lub zapaleniu alkoholu.

Ile kosztuje przyzwoity alkomat do osobistego użytku?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań przy okazji konieczności sięgnięcia do kieszeni jest to o cenę alkomatu. Przy okazji ceny zalecamy spojrzenie na nią nieco szerzej. Przede wszystkim alkomat ma być dokładny. Co nam przyjdzie z taniego urządzenia, które zwyczajnie „oszuka” nas i wskaże niższą zawartość alkoholu we krwi niż mamy w rzeczywistości. W razie kontroli drogowej czeka nas mnóstwo problemów. Nawet jeśli finalnie badanie zostanie powtórzone z pobranej od nas krwi, a jego wynik będzie negatywny do czasu otrzymania jego wyniku możemy stracić prawo jazdy. Nietrudno sobie wyobrazić stres, który towarzyszy takiemu zajściu. Drugi, nie mnie ważny aspekt co trwałość alkomatu. Te najtańsze, jeśli zostaną niewłaściwie użytkowane bywają nazywane jednorazówkami, a nie o to przecież chodzi. Dlatego planując zakup testera zdajmy się na renomowane firmy. Można zdać się na specjalistyczny sklep Alkopatrol. Dzięki temu zyskamy pewność, że produkt spełnia wszelkie wymogi, a biorąc pod uwagę, że przede wszystkim liczy się w nim duża precyzja pomiaru musi on być wykonany z najwyższą starannością. 300-400 zł za niezłej klasy alkomat należy traktować jako niezbędne wyposażenie auta, a to przy jego cenie i korzyściach dla nas samych jest drobną kwotą. To mniej niż jedno tankowanie do pełna, które robimy przecież regularnie.

obraz 2

Czym jest kalibracja alkomatu i dlaczego jest taka ważna?

Przy okazji alkomatów nieodłącznie pojawi się temat kalibracji. Czym ona jest? Po co ją robić? Ile kosztuje? Odpowiadamy na najczęstsze pytania. Kalibrowanie alkomatu można porównać do przeglądu samochodu. Jest ono niezbędne, aby nasz alkomat był zawsze optymalnie dokładny. Od tego bowiem zależy nasze spokój za każdym razem, gdy wsiadamy za kierownicę. I podobnie jak w przypadku samochodu regularnej kalibracji powinien dokonywać serwis alkomatów.

Kalibracja to zatem nie tylko niezbędny element codziennej eksploatacji, ale istotne kryterium podczas jego zakupu. Wspomniane wcześniej testery elektrochemiczne kalibruje się rzadziej niż półprzewodnikowe. Co do zasady przyjmuje się, że kalibracja alkomatu powinna być wykonywana minimum raz w rok, lub jeśli używamy go niemalże codziennie nawet częściej. Oczywiście do użytku prywatnego nie musimy kupować urządzenia, które na co dzień używają służby mundurowe, które przeprowadzają nawet po kilkanaście kontroli drogowych dziennie. Ile kosztuje kalibracja alkomatu? Ta różni się mocno w zależności od modelu alkomatu. Dla najprostszych ceny zaczynają się od 60 do 70 zł do nawet 200 zł, przy czym podczas zakupu warto sprawdzić, czy nasz alkomat jest skalibrowany, czy musimy jeszcze za to dodatkowo zapłacić.

obraz 3

O czym jeszcze pamiętać korzystając z alkomatu?

Przede wszystkim o tym, aby badania nie wykonywać na kilka minut po spożyciu alkoholu, a co najmniej na 30 minut po. To samo ograniczenie dotyczy również palenia papierosów. Po drugie unikajmy podczas jazdy różnego rodzaju cukierków, czekoladek czy batoników, które zawierają niekiedy alkohol. Niewinna czekoladka z rumem zjedzona 10 minut przed kontrolą drogową może oznaczać wielki problem. Stężenie alkoholu może być na tyle, że w oczach policjantów wyjdziemy na osobę, która jest pod wpływem alkoholu. To nie żart. I na niewiele zdadzą się tłumaczenie, że to batonik. Policjanci mają wprawdzie obowiązek ponownej, kontroli, ale muszą wykazać się wyrozumiałością, aby odczekać dłuższą chwilę, aż efekt czekoladki zelżeje. Kolejnym zaleceniem jest nie bawienie się alkomatem i dmuchaniem w niego na „pusto” w celu innym niż pomiar zawartości alkoholu. Każdy takie niepotrzebny pomiar zmniejsza jego dokładność. Ostatnie nasze zalecenie dotyczy przechowywania testera. Należy ochronić go przed zimnem i upałem nosząc go ze sobą. Duże różnice temperatur mogą mu zaszkodzić i rozkalibrować alkomat w najmniej spodziewanym momencie.

Tag: ALKOMAT
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO