Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zielony budżet w starachowickich szkołach

wtorek, 22 sierpnia 2023 13:36 / Autor: Weronika Karyś
Zielony budżet w starachowickich szkołach
Zielony budżet w starachowickich szkołach
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W Starachowicach rusza Eko-Budżet, czyli Zielony Szkolny Budżet Partycypacyjny. Celem przedsięwzięcia jest zaangażowanie najmłodszych w sprawy najbliższego otoczenia. To właśnie uczniowie będą wymyślać projekty, a następnie decydować, które z nich zostaną zrealizowane.

W Polsce są już organizowane Szkolne Budżety Obywatelskie. Starachowicki projekt jest jednak wyjątkowy. Dotyczy bowiem zadań z zakresu wspierania działań proekologicznych.

– To bez wątpienia innowacyjna inicjatywa. Nasze miasto jako jedne z pierwszych wprowadziło Budżet Obywatelski, w którym mieszkańcy mogą wybierać sami projekty najbardziej dla nich istotne i wskazywać je do realizacji. Teraz przyszedł czas na wejście do szkół. Chcemy od najmłodszych lat uczyć dzieci i młodzież tego, że każde z nich współodpowiada za miejsce, w którym żyje, uczy się czy pracuje. Liczymy na ciekawe projekty dotyczące ich szkół. Szczególnie stawiamy na projekty ekologiczne. Z jednej strony będą one doposażać nasze placówki oświatowe, ale z drugiej będą tworzyć wydarzenia ekologiczne i promować je w szkolnym środowisku – wyjaśnia prezydent Starachowic, Marek Materek. 

Pierwsza edycja Eko-Budżetu wystartuje we wrześniu 2023 roku i potrwa do kwietnia 2024 roku. Swoim zasięgiem obejmie osiem szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 6, SP nr 9, SP nr 10, SP nr 11, SP nr 12 oraz SP nr 13.

– Przeznaczamy na ten cel 42 tysiące złotych, ponad pięć tysięcy złotych na każdą ze szkół. Wszystko na realizację projektów zgłaszanych przez uczniów. Model finansowy tych projektów został wypracowany przez samą młodzież, a w pracach konsultacyjnych uczestniczyła Młodzieżowa Rada Miasta. To właśnie członkowie tej Rady działają na wielu płaszczyznach kreując rzeczywistość i funkcjonowanie polityki młodzieżowej – mówi prezydent Starachowic, Marek Materek.

Uczniowie tych szkół mogą składać projekty na zakup (sprzętu oraz wyposażenia przestrzeni na terenie szkoły),  realizację inwestycji (np. drobne remonty) czy organizację wydarzeń i inicjatyw (np. warsztaty, szkolenia, eventy, pikniki, konkursy, festiwale itd.). Projekty muszą jednak nawiązywać do tematyki ekologicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO