Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Zachęcają do badań

wtorek, 18 lipca 2017 13:49 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Spotkania informacyjno – edukacyjne, darmowe badania w specjalnym cytomammobusie, a nawet bezpłatny dowóz na badania – to wszystko w ramach kampanii profilaktycznych realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jutro dyrekcja lecznicy oficjalnie otworzy kampanię dotyczą profilaktyki raka szyjki macicy w subregionie zachodnim. Dzień później zainaugurowana zostanie także kampania dotycząca profilaktyki raka piersi. 

Projekty adresowane są głównie do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. – Nasze działania  kierujemy także mężczyzn. Bo celem projektów jest uświadomienie kobietom oraz ich partnerom, że bardzo ważne jest częste badanie się. Tylko wczesne wykrycie danej choroby daje największą szansę na wyleczenie – informuje Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Kampanie trwają już od czerwca w subregionie południowym i północnym. Teraz pora na zachodni.  Projekt  pod hasłem: „Bądź świadomą kobietą- wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Zachodniego do badań profilaktycznych” zapoczątkuje spotkanie we Włoszczowie.  Wydarzenie odbędzie się 19 lipca 2017 r.  o godzinie 9.00 w Villi Aromat przy ulicy Jędrzejowskiej 8.   -  To spotkanie jest skierowane do  liderów  tego subregionu, czyli samorządowców, lekarzy, pielęgniarek, działaczy organizacji  pozarządowych,  proboszczów  i wikariuszy.  Chcemy, aby wiedzieli, że oni także odgrywają dużą rolę w tych kampaniach i  powinni zachęcać kobiety do badań – zaznacza Izabela Opalińska. – Po inauguracji ruszamy z cyklem spotkań dla społeczności lokalnej. W każdej gminie odbędą  po dwa takie spotkania – jedno z kobietami, drugie z mężczyznami.  Będziemy uczyć ich jak  badać piersi, jak dbać o swoje zdrowie i co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór – dodaje.

Obok spotkań będą także  przeprowadzane  badania profilaktyczne.  W każdej gminie przez kilka dni będzie stacjonował specjalny cytomammobus. – Tym kobietom, które nie będą mogły skorzystać z badań w takim cytomammobusie oferujemy darmowy dowóz na badania. Jeśli zbierze się co najmniej pięcioosobowa grupa to wtedy my po te osoby przyjeżdżamy, dowozimy je na badania i odwozimy z powrotem. By zamówić taki transport należy zadzwonić na numer: 609 99 0033. Dodatkowo, jeśli któraś z pań opiekuje się  dzieckiem lub chorą osobą, to na czas badań my możemy zapewnić opiekę – informuje rzecznik.

Partnerem tej  kampanii jest  Gminny Ośrodek Zdrowia w Krasocinie.

Z kolei kampania  „Żyj zdrowo- wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno- informacyjne na terenie Subregionu Zachodniego” zainaugurowana zostanie  20 lipca 2017r. o godzinie 9.00 w Urzędzie Gminy w Wodzisławiu, ul Krakowska 6. Partnerem kampanii jest Gminny Ośrodek Zdrowia w Wodzisławiu.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO