REGION
Wyruszyli na rowerach na Westerplatte. Chcą upamiętnić bohaterów
Sprzed kieleckiej katedry wyruszył rajd rowerowy w ramach akcji „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Uczestnicy czwartej edycji już 31 sierpnia zawitają do Gdańska.
W rajdzie bierze udział 30 rowerzystów. Przez Tomaszów Mazowiecki, Uniejów, Gniezno i Grudziądz dotrą do Gdańska. Tam wezmą udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej i upamiętnią bohaterów.
– Myślę, że jest to bardzo ważne nie tylko dla życia indywidualnego, ale dla zbiorowego, jakim jest wspólnota narodowa. Każdy człowiek ma swoją historię, państwo i naród też ją mają. Nasza historia jest bolesna, ale to, że żyjemy w takiej Polsce jest zasługą tych, którzy oddali za Nią życie. Na Westerplatte walczyli najodważniejsi ludzie, którzy dziś dla nas nadal są przykładem – powiedział biskup Marian Florczyk, pomysłodawca inicjatywy.
Organizatorem rajdu jest Społeczny Komitet "Pamiętamy o Westerplatczykach", w którego skład wchodzą:
- biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej,
- Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
- Józef Bryk, Wojewoda świętokrzyski,
- dr Robert Piwko, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach,
- Piotr Łojek, Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach,
- płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
- płk Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
- Magdalena Fogiel - Litwinek, dyrektor Wojewódzkiego Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
W ramach inicjatywy "Pamiętamy o Westerplatczykach", oprócz rajdu, w dniu 1 września odbędzie się akcja: "Zapal znicz pamięci dla Westerplatczyka". Natomiast 6 września (piątek) uroczyste upamiętnienie żołnierzy walczących na Westerplatte. O godz. 11 w kieleckiej katedrze odprawiona zostanie Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Mariana Florczyka, a po niej uczestnicy przejdą pod WDK, gdzie odbędzie się druga część uroczystości.
Przypomnijmy, że 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.