Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rowerami pojadą na Pomorze i upamiętnią Westerplatczyków

poniedziałek, 19 sierpnia 2024 13:06 / Autor: Michał Łosiak
Rowerami pojadą na Pomorze i upamiętnią Westerplatczyków
Rowerami pojadą na Pomorze i upamiętnią Westerplatczyków
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Oficjalne uroczystości, akcja zapalania zniczy i tradycyjny, rowerowy rajd z Kielc na Westerplatte – tak mieszkańcy regionu upamiętnią bohaterską obronę polskiego wybrzeża z 1939 roku. Wszystko odbędzie się w ramach akcji „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

Przypomnijmy, że 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Inicjatorem ich upamiętnienia jest biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

– Kuria Diecezjalna wspiera tę inicjatywę modlitwą i pomocą. Zapraszamy na start rajdu. Wszystkich uczestników pobłogosławi biskup Marian Florczyk – mówił ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

To właśnie IV Rajd Rowerowy Kielce-Westerplatte będzie głównym punktem obchodów. Wyruszy on 27 sierpnia o godzinie 9 z placu Najświętszej Maryi Panny przy kieleckiej katedrze. Najmłodszy uczestnik wyprawy będzie miał 12 lat. W pierwszym etapie, czyli do kieleckiej Wiśniówki, udział mogą wziąć wszyscy.

– Później pojedziemy w dwóch grupach. Będą jechać żołnierze, samorządowcy, policjanci i nasza młodzież. Tegoroczna trasa wiedzie przez miejsca pamięci o polskich żołnierza. Odwiedzimy miejsce śmierci „Hubala”  – informował Grzegorz Skiba, radny gminy Górno i przewodnik jednej z grup.

Cykliści dojadą na Westerplatte 31 sierpnia i wezmą udział w uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września odbędzie się również akcja „Zapal znicz pamięci” dla Westerplatczyka.

– Już od marca spotykamy się w naszym regionie z mieszkańcami na spotkaniach otwartych. Teraz odwiedzimy 35 mogił bohaterów w województwie świętokrzyskim. Współpracujemy również z Radiem eM Kielce, gdzie prezentowane są audycje o bohaterach z Westerplatte – dodał dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

– To wspomnienie najodważniejszych z odważnych. Walczyli oni na Westerplatte, a pochodzili z Ziemi Świętokrzyskiej. Dziękuję wszystkim organizatorom. To wydarzenie jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Czujemy odpowiedzialność za młode pokolenie i chcemy im pokazywać naszą historię – podkreślała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Kolejne wydarzenie zaplanowano na 6 września. Wówczas o godzinie 11 w kieleckiej katedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Dalsze uroczystości odbędą się na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO