Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wsparcie dla gmin i Caritasu na likwidowanie barier

wtorek, 17 sierpnia 2021 14:46 / Autor: Magdalena Nowak
Wsparcie dla gmin i Caritasu na likwidowanie barier
Wsparcie dla gmin i Caritasu na likwidowanie barier
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Gminy Zagnańsk, Daleszyce, Bieliny, Chmielnik, Piekoszów, a także Caritas Diecezji Kieleckiej  otrzymały dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. Umowy w tej sprawie beneficjenci podpisali  z zarządem powiatu kieleckiego.

Remont i przystosowanie budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zakup samochodów czy autobusu - na to gminy przeznaczą środki otrzymane z PFRON za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Kielcach.  – To wsparcie służy temu, aby osobom niepełnosprawnym w powiecie kieleckim żyło się lepiej, godnie i nie gorzej niż osobom, które takich dolegliwości zdrowotno-ruchowych nie mają – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

W uroczystym podpisaniu umów wziął udział senator Krzysztof Słoń. – Gminy sięgają po te pieniądze, aby likwidować bariery, czynić wspólną przestrzeń bardziej dostępną dla osób niepełnosprawnych i starszych – mówił senator.

105 tys. zł dofinasowania trafiło do Domu dla Niepełnosprawnych w Pikoszowie. – Tu przebywa około 140 osób. Jest tutaj DPS, ZOL oraz lokale aktywizujące. Wsparcie, które otrzymaliśmy przeznaczymy na zakup nowego samochodu do przewożenia osób niepełnosprawnych np. do ośrodka zdrowia czy na różnego rodzaju spotkania integracyjne. Pojazd, którym do tej pory dysponowaliśmy ma 16 lat i konieczna była jego wymiana. Z własnych środków, bez dofinasowania, nie byliśmy w stanie poczynić takiej inwestycji – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor placówki w Piekoszowie.

Wsparcie na zakup pojazdów otrzymały również gminy: Zagnańsk, Bieliny, Chmielnik oraz Piekoszów, natomiast na przystosowanie budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych gminy Daleszyce i Zagnańsk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO