Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Urząd stanu cywilnego i dla Polaka i dla cudzoziemca

czwartek, 26 października 2017 14:32 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Sprawy związane z zawartym małżeństwem, zmianą nazwiska, rejestracją nowo narodzonego dziecka załatwiamy oczywiście w urzędach stanu cywilnego. Takie formalności w przypadku obywatela Polski nie stanowią problemu dla urzędników. Sytuacja staje się bardziej złożona, gdy do USC przychodzą obcokrajowcy. W tej sprawie urzędnicy z całego regionu dzielili się wiedzą i doświadczeniem podczas konferencji z udziałem wojewody.

- Jeżeli chodzi o zarejestrowanie dziecka, które urodziło się w Polsce, nie ma większych różnic w formalnościach między cudzoziemcem a naszym obywatelem. Sytuacja komplikuje się w przypadku małżeństwa. Tu najważniejszym dokumentem dla obcokrajowca jest tak zwana zdolność prawna do zawarcia związku małżeńskiego. To dokument, w którym odpowiedni organ państwa, z którego obcokrajowiec się wywodzi wprost określa, że według prawa w ojczystym kraju ma możliwość wejścia w taki związek - wyjaśnia Anna Hanus-Tużyńska, kierownik Oddziału ds. Nadzoru i Obywatelstwa Polskiego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

W przypadku cudzoziemców pracownicy urzędów stanu cywilnego niejednokrotnie muszą sięgać do umów międzynarodowych. Przypomnimy, że rejestracja stanu cywilnego to zadanie rządowe zlecone gminom.

Tag:
USC
Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO