Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Święto Gęsiny po raz kolejny w Tokarni!

poniedziałek, 02 października 2023 12:59 / Autor: Weronika Karyś
Święto Gęsiny po raz kolejny w Tokarni!
Święto Gęsiny po raz kolejny w Tokarni!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Tradycyjnie, w połowie października, w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni odbędzie się wielkie Święto Gęsiny. To przedostatnia impreza w skansenie w 2023 roku.

Jesień w Tokarni jest pełna smaków, kolorów i atrakcji. W miniony weekend odbył się tu Hubertus Świętokrzyski, przed nami (8.10) piknik pszczelarski, a następnie Święto Gęsiny (15.10). Celem wydarzenia jest przypomnienie dawnych zwyczajów, jakie towarzyszyły hodowli oraz konsumpcji polskiej gęsi.

– Gęś była kiedyś podstawowym elementem kuchni wiejskiej. W którymś momencie straciła niestety na popularności. Gąsek na podwórkach jest coraz mniej, właściwie prawie ich nie ma. Na szczęście ten produkt powoli wraca do kuchni – mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

– Najważniejszym elementem wydarzenia będzie konkurs, w którym wezmą udział Koła Gospodyń Wiejskich. Będą one musiały udowodnić, że potrafią upiec gęś w całości – a to nie jest takie proste – oraz przygotować potrawę z gęsi, która zachwyci jurorów. W składzie jury zasiądą znakomici kucharze, którzy bardzo restrykcyjnie oceniają i długo odpytują panie z kół, w jaki sposób danie zostało przyrządzone – wyjaśnia Ryń.

Podczas spotkanie będzie można m.in. obejrzeć pokaz darcia pierza i podpatrzeć, jak gospodynie przygotowują gęsinę. Nie zabraknie oczywiście stoisk z tradycyjnymi wyrobami, muzyki folkowej i konkursów z nagrodami.

Święto Gęsiny będzie przedostatnią imprezą, która w 2023 roku zostanie zorganizowana w Tokarni. Po niej odbędzie się jeszcze tylko grudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO