Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Setki osób w naszym regionie posiadają pozwolenie na broń. Czy każdy może mieć pistolet?

wtorek, 23 lipca 2024 12:44 / Autor: Maciej Piętka
Setki osób w naszym regionie posiadają pozwolenie na broń. Czy każdy może mieć pistolet?
Setki osób w naszym regionie posiadają pozwolenie na broń. Czy każdy może mieć pistolet?
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wydała już ponad 500 pozwoleń na broń. To podtrzymanie trendu z ubiegłych lat, w których uprawnienia utrzymywało około 800 osób.

Inaczej sytuacja wygląda na terenie całego kraju. Jak podaje portal bankier.pl, od 2016 roku liczba egzemplarzy broni zwiększa się w tempie około 40 tys. sztuk rocznie. W odróżnieniu od danych z Polski, w województwie świętokrzyskim nie notujemy jednak coraz większej liczby wydawanych pozwoleń.

– W 2022 roku komendant wydał 782 takie dokumenty. Z kolei w zeszłym roku wydano ich 773, a w 2024, do 30 czerwca - już 505 – informuje podkomisarz Damian Janus z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Uprawnienia możemy otrzymać w zależności przyszłego przeznaczenia broni, które ustawodawca podzielił na siedem kategorii: do ochrony osobistej, do celów łowieckich, sportowych,  rekonstrukcyjnych, kolekcjonerskich,  pamiątkowych i do celów szkoleniowych.

– W naszym regionie są trzy kategorie wyróżniające się. Zdecydowanie najczęściej zezwolenia dotyczą broni do celów kolekcjonerskich. Sporo jest także zezwoleń wydanych na cele sportowe i łowieckie. Na drugim biegunie jest broń wydawana do ochrony osobistej. Możemy powiedzieć, że są to tak naprawdę pojedyncze sztuki – dodaje podkomisarz Janus.

Każdy kto chcę uzyskać pozwolenie na broń, musi spełnić kilka kluczowych wymagań.

– Przede wszystkim mieć więcej niż 21 lat. Ponadto na stałe mieszkać na terenie Polski oraz mieć dwa orzeczenia lekarskie, które stwierdzają, że jest zdolny zarówno fizycznie jak i psychicznie do posługiwania się bronią. Wymagana jest też między innymi nienaganna opinia komendanta policji oraz oczywiście brak prawomocnego skazania wyrokiem sądowym – tłumaczy podkomisarz Janus.

Co ciekawe, możliwe jest również legalne nabycie broni bez zezwolenia. Chodzi o tzw. karabiny czarnoprochowe, do których należą rewolwery, pistolety i strzelby wyprodukowane przed 1885 rokiem. Bez zezwolenia nabędziemy również współczesne repliki takiej broni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO