Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rozmawiali o Unii Europejskiej w Nowej Słupi

piątek, 19 kwietnia 2024 20:47 / Autor: Łukasz Czerwiak
Rozmawiali o Unii Europejskiej w Nowej Słupi
fot. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach
Rozmawiali o Unii Europejskiej w Nowej Słupi
fot. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach uzyskał grant na projekt „Moja biblioteka – przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej". Za nami pierwsze spotkanie w ramach jego ramach, a przed nami kolejne dwa.

Celem projektu jest wsparcie mieszkańców mniejszych w świadomym uczestnictwie w europejskich sprawach publicznych, a także rozwój bibliotek jako miejsca informacji i spotkań o Unii Europejskiej. W bibliotece w Rudkach powstanie kącik z aktualnymi, interesującymi materiałami i publikacjami dotyczącymi Unii Europejskiej. W programie są także trzy spotkania.

Z uczniami z Nowej Słupi i Bodzentyna w „Domu Opata” spotkał się dr hab. Michał Jamiołkowski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Germanistyki. Poprowadził on spotkanie, którego temat brzmiał: „Osobiste szanse rozwojowe dzięki UE – staż, wymiana a może wolontariat?”

– Podczas pierwszego wydarzenia nasz prelegent mówił o formach aktywizacji młodzieży, czyli korzystaniu z programów, szkoleń zawodowych oraz kursów językowych. Spotkanie było bardzo owocne, dlatego myślę, że warto wziąć udział w kolejnych. Będziemy się zastanawiać nad tym, jak my dzisiaj tworzymy Unię Europejską w Rudkach czy Nowej Słupi. Pytamy się, jak chcemy, aby ona wyglądała, a takie dyskusje są na pewno bardzo ubogacające – opowiada Katarzyna Cedro, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach.

Drugie spotkanie „Instytucje unijne i zaangażowanie obywatelskie, wybory do Parlamentu Europejskiego – Czy Twój głos się liczy?" zaplanowano na 25 kwietnia (godzina 10). Prelegentem w „Domu Opata” w Nowej Słupi będzie dr Filip Tereszkiewicz. Z kolei tematem trzeciego spotkania będzie „20 lat UE – zmiany w naszej Małej Ojczyźnie”. Wydarzenie zaplanowano na 12 maja (godzina 17). Gościem na wydarzeniu w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach będzie dr Monika Szynol.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO