REGION
Rak prostaty - nowotwór, który wciąż jest tematem tabu
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Z jego powodu codziennie umiera w Polsce około 15 pacjentów. Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć panów do wykonywania profilaktycznych badań prostaty. W samym województwie świętokrzyskim co roku lekarze odnotowują ponad 720 nowych rozpoznań raka stercza.
Zbliża się listopad - miesiąc świadomości męskich nowotworów. Eksperci alarmują, że zachorowalność na raka prostaty stale wzrasta. W Polsce nowotwór ten stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty.
- Każdego dnia w naszym kraju około 44 mężczyzn dowiaduje się, że choruje na raka prostaty. W samym województwie świętokrzyskim co roku odnotowujemy ponad 720 nowych rozpoznań raka stercza. Rocznie w Polsce w wyniku tej choroby umiera niemal pięć tysięcy pacjentów, co sprawia, że rak prostaty zajmuje trzecie miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn – mówi dr n.med. Jarosław Jaskulski,FEBU, specjalista urolog, Kierownik Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
- Wierzę jednak w to, że te statystyki można zmienić, bo chociaż zachorowalność na raka prostaty charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, to wczesna diagnostyka znacznie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie i daje szerokie możliwości terapeutyczne. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat tej choroby oraz zachęcanie mężczyzn do profilaktykii regularnego wykonywania badań - dodaje.
Jak podkreśla ekspert, prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem, a ich szczyt przypada pomiędzy 60. a 70. rokiem życia, choć chorują też i czterdziestolatkowie. Głównymi poznanymi czynnikami ryzyka rozwoju raka jest wiek i czynniki genetyczne. Do rozwoju nowotworu może przyczynić się także dieta bogatobiałkowa, otyłość, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, a także obciążenia genetyczne.
Wcześnie wykryta choroba pozwala albo na jej całkowite wyleczenie, albo na skorzystanie z szeregu opcji terapeutycznych, które nie są dostępne dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem.
–Test PSA to proste i szybkie badanie, które umożliwia sprawdzenie poziomu antygenu swoistego prostaty z krwi badanego. Nieprawidłowe stężenie PSA we krwi wskazuje na możliwą obecność raka prostaty i stanowi wskazanie do biopsji prostaty. Europejskie Towarzystwo Urologiczne rekomenduje regularne oznaczanie PSA we krwi od 50. roku życia, a w przypadku, gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty, wykonywanie badań PSA zaleca się już od 45. roku życia. Niestety, choroby układu moczowo-płciowego dla wielu panów wciąż są chorobami wstydliwymi, przez co unikają wizyt u lekarzy i nie badają się regularnie – mówi dr Jarosław Jaskulski
Jak wyjaśnia, na późną wykrywalność choroby może mieć też wpływ fakt, że podstawowym badaniem diagnostycznym raka prostatyobok PSA jest badanie per rectum. Choć powinno być one przeprowadzane u każdego mężczyzny po 40. roku życia, dla wielu z nich ta kwestia wciąż pozostaje tematem tabu.
- O ile u części mężczyzn, u których z czasem diagnozuje się raka prostaty, mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu, krwią w moczu czy nasieniu, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet całkowite zatrzymanie moczu, ból w kroczu czy wynikające z przerzutów do kości bóle kostne, to jednak w dużej mierze rak prostaty nie sygnalizuje swojej obecności - mówi dr Jaskulski.
- Nie mając symptomów, jesteśmy nieświadomi rozwoju nowotworu aż do jego późnego stadium. Tymczasem szacowana długość dalszego życia przy wczesnym wykryciu raka prostaty i wdrożeniu odpowiedniego leczenia wynosi ponad 15 lat. Dlatego panowie, nie bójcie się i idźcie się zbadać. Przy każdej okazji zawsze proszę także panie, aby zachęcały do badania i dodawały odwagi swoim partnerom. Przy dzisiejszych osiągnięciach medycyny rak prostaty może być naprawdęskutecznie leczony, a jego rozpoznanie nie oznacza wyroku. Warunkiem jest jednak jego wczesne wykrycie – apeluje dr Jaskulski.
Kompleksowe postępowanie diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego zapewnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii.