Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Radni będą mogli obradować zdalnie. „Inaczej nie moglibyśmy się zebrać”

wtorek, 31 marca 2020 12:00 / Autor: Michał Łosiak
Radni będą mogli obradować zdalnie. „Inaczej nie moglibyśmy się zebrać”
Radni będą mogli obradować zdalnie. „Inaczej nie moglibyśmy się zebrać”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawdopodobnie jeszcze dziś prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację specustawy dotyczącej walki z koronawirusem. Zakłada ona m.in. umożliwienie radnym samorządowym przeprowadzenie zdalnych posiedzeń.

W przyjętej przez Sejm nowelizacji specustawy czytamy, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz działające kolegialnie organy: wykonawcze w jednostkach samorządu terytorialnego, w związkach jednostek samorządu terytorialnego, w związku metropolitalnym, w regionalnych izbach obrachunkowych oraz samorządowych kolegiach odwoławczych mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia lub inne formy działania właściwe dla tych organów, a także podejmować rozstrzygnięcia, w tym uchwały, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie (zdalny tryb obradowania)”.

Oznacza to, że w sposób zdalny będą mogli zbierać się radni poszczególnych rad gminnych, ale również powiatowych oraz radni Sejmiku. Jak mówi przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, takie zmiany są niezbędne.

– Zmiany nie są łatwe do przeprowadzenia, ale dzięki nim unikamy paraliżu organu. Sejmik nie mógłby się obecnie zebrać, nie narażając zdrowia i życia. Radni będą mogli zostać w domu i dzięki połączeniu z nimi obradować i głosować – dodaje przewodniczący Pruś.

Trwają kolejne próby do przeprowadzenia zdalnej testy. O pierwszej z nich już informowaliśmy: LINK

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO