Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Szpitalu w Czerwonej Górze otwarte

wtorek, 08 listopada 2022 16:28 / Autor: Łukasz Czerwiak
Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Szpitalu w Czerwonej Górze otwarte
Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Szpitalu w Czerwonej Górze otwarte
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Uroczyste otwarcie zakończyło dwa projekty, które realizował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze: w gminie Chęciny powstało Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc, a pomieszczenia jednego z sektorów zostały zaadaptowane na potrzeby Chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej.

– Zwiększyliśmy liczbę łóżek pulmonologicznych o 37, które są bardzo potrzebne w związku z powikłaniami po pandemii. To dla szpitala i województwa strategiczne przedsięwzięcie. Nowe wyposażenie to lepsze warunki dla pacjentów i personelu, zapewnia ono każdemu większe bezpieczeństwo. Otwarcie oddziału chemioterapii to było nasze marzenie. Możemy leczyć pacjentów zarówno systemowo, jak i operacyjnie. Dzięki modernizacji możemy dokładniej diagnozować choroby – tłumaczył Youssef Sleiman, dyrektor szpitala.

Koszt projektu, w ramach którego wybudowano nowy pawilon i przebudowano jedno z pięter, wyniósł ponad 37 milionów złotych. Wkład własny szpitala to 2,5 miliona, a dofinansowanie z Unii Europejskiej – 25 milionów. Budżet państwa wsparł inwestycję kwotą niespełna trzech milionów.

– Cieszę się, że województwo świętokrzyskie idzie bardzo mocno do przodu w sferze ochrony zdrowia. Dziękuję bardzo serdecznie całemu personelowi i panu dyrektorowi, który jest siłą sprawczą na rzecz funkcjonowania tego szpitala. Pamiętam go przed laty i widzę jak wygląda dzisiaj. Nie sposób nie zauważyć zupełnie innego poziomu świadczenia usług medycznych – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec.

– Po tym co usłyszałem i zobaczyłem, z ogromną satysfakcją muszę przyznać, że nadchodzą w naszym województwie ciężkie czasy dla nowotworów płuc i pozostałych chorób. Dziękuję dyrektorowi za koncepcje, wokół której zgromadził ludzi, aby stworzyć to wyjątkowe miejsce, które pomoże naszym pacjentom skutecznie walczyć z tymi wrogami – mówił senator Krzysztof Słoń.

Prawie siedem milionów złotych to pieniądze, jakie na realizację tego projektu przeznaczyło województwo świętokrzyskie. Samorząd przekazał także trzy miliony na adaptację pomieszczeń na potrzeby Chemioterapii.  

– Uważam, że te projekty znacznie podniosły standardy leczenia. Wspaniały szpital i to wszystko dla naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że nadal będzie rozwijać to miejsce – zauważyła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Obecny na uroczystościach był Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który poświęcił nowy sprzęt oraz pomieszczenia. Podziękował on również lekarzom za poświęcenie, z jakim ratują ludzkie życia niczym ewangeliczny samarytanin.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO