Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach otwarty

piątek, 30 września 2022 13:53 / Autor: Łukasz Czerwiak
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach otwarty
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach otwarty
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Od piątku, 30 września, można już zwiedzać "Nidarium" w Umianowicach w gminie Kije. Najważniejszym punktem ośrodka jest akwarium z rybami żyjącymi w Nidzie – najdłuższej rzece województwa świętokrzyskiego.

– Czekaliśmy na to otwarcie wiele lat i udało się dzięki pomocy wielu osób. To dobrze wykorzystane pieniądze, które inwestujemy w przyszłość następnych pokoleń. Zależy nam, przyrodnikom, aby zachować środowisko naturalne w jak najlepszym stanie i przekazać miłość do przyrody tym najmłodszym, ponieważ tylko tak nauczymy ich dbania o środowisko – powiedział Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Inwestycja powstała na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie „Śródlądowej delty rzeki Nidy” oraz Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie.

– Delta rzeki Nidy to bardzo ciekawy teren w skali europejskiej, pełen wyjątkowych oraz rzadko spotykanych roślin i zwierząt. W dzisiejszych czasach młodzież ma coraz mniej bezpośredniego kontaktu z naturą, dlatego przedstawiamy ten ośrodek wraz z jego atrakcyjną ofertą, dzięki której dzieci będą mogły nocować w ośrodku, co stworzy im okazję do spotkań ze zwierzętami, czy poszerzania świadomości ekologicznej poprzez m.in. uprawę roślin – tłumaczy Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Ośrodek posiada 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną, jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, pracownię projektowo-badawczą oraz cztery pokoje gościnne dla naukowców, studentów i młodzieży. Punktem, który szczególnie przykuwa uwagę jest „NIDARIUM”, czyli wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów

– Po projekcji filmu pokazującego pełną urokliwych ujęć historię tego miejsca jestem przekonany, że Ponidzie mogło być miejscem, które Pan Bóg wybrał na odpoczynek po sześciu dniach pracy stwórczej. Klimat tego miejsca, czyli pewna prostota, spokój i cisza potwierdza wyjątkowość tego miejsca. Tutaj skumulowane jest to, co jest na ziemi świętokrzyskiej jest najpiękniejsze – zaznacza senator Krzysztof Słoń.

Koszt budowy ośrodka wyniósł niespełna 22 mln zł. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowią 85% całej inwestycji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO