Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niebieska Strefa w Wiślicy!

wtorek, 07 listopada 2023 08:13 / Autor: Weronika Karyś
Niebieska Strefa w Wiślicy!
Niebieska Strefa w Wiślicy!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest kolejną instytucją kultury w województwie świętokrzyskim, w której powstała Niebieska Strefa, czyli specjalny systemy komunikacji wspierający m.in. osoby w spektrum autyzmu w poruszaniu się po tego typu placówkach.

Dzięki uruchomieniu Niebieskiej Strefy w wiślickim muzeum osoby z problemami m.in. w komunikowaniu się, mogą w pełni korzystać z bogatej oferty placówki.

- Wdrożenie Niebieskiej Strefy obejmuje przede wszystkim oznakowanie budynku, aby zwiedzający z zewnątrz wiedzieli, że jest to strefa przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Oprócz tego przeszliśmy cały szereg szkoleń, z których dowiedzieliśmy się,  jak reagować, jeżeli takie osoby pojawią się u nas w obiekcie – mówi Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

- Nasz obiekt muzealny jest dostosowany nie tylko dla osób w spektrum autyzmu, ale również dla wszystkich niepełnosprawnych i wykluczonych z różnych względów. Mamy przewodniki Audio Guide z pętlami dla niesłyszących i niedowidzących. Różnego rodzaju  bariery zatraciły się w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy – dodaje Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak.

To kolejne tego typu miejsce na mapie regionu. W sumie będzie ich czternaście.

- Dla nas to wyjątkowe miejsce z uwagi na wartość historyczną, animacje, relikty a także unikatowy, ponad 150-metrowy, podziemny szlak łączący najważniejsze wiślickie artefakty. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum, śmiało korzystajcie z rozwiązań Niebieskiej Strefy – zachęca Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia realizującego przedsięwzięcie.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO