Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Marek Materek chce, by to mieszkańcy decydowali, kto zostanie marszałkiem

czwartek, 09 marca 2023 11:04 / Autor: Weronika Karyś
Marek Materek chce, by to mieszkańcy decydowali, kto zostanie marszałkiem
Marek Materek chce, by to mieszkańcy decydowali, kto zostanie marszałkiem
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Ruch Marka Materka zapowiedział samodzielny start w jesiennych wyborach do Sejmu RP. Wśród postulatów wymienia między innymi bezpośredni wyborów marszałków województw.

– Obecnie mieszkańcy wybierają radnych sejmiku w okręgach wielomandatowych. Radni sejmiku następnie wybierają marszałka. Chcemy to zmienić, tak aby to mieszkańcy w wyborach bezpośrednich decydowali o tym, kto zostanie marszałkiem danego województwa. Jeśli marszałek by się nie sprawdzał, mieszkańcy mogliby go odwołać w drodze referendum – informuje Marek Materek, lider ruchu i prezydent Starachowic.

Jak dodaje, działacze chcą w ten sposób ograniczyć rolę administracji rządowej na terenie województw na rzecz urzędów marszałkowskich.

– Często zadania, które wykonują urzędy marszałkowskie i wojewódzkie się dublują. Stanowisk w administracji samorządowej jest naprawdę bardzo dużo. Chcemy uzyskać oszczędności wynikające z ich likwidacji i przeznaczyć te środki na rozwój danego regionu – tłumaczy Materek.

Lider ruchu postuluje również, by radni do sejmiku byli wybierani w okręgach jednomandatowych.

– Chodzi o to, żeby ludzie wiedzieli, kto reprezentuje ich w sejmiku. W tej chwili żaden zwykły mieszkaniec nie potrafi wymienić wszystkich radnych, którzy reprezentują powiat kielecki. Ta zmiana miałaby sprawić, że ludzie poczują się związani z ich reprezentantem – kwituje nasz rozmówca.

Wśród postulatów Ruchu Marka Materka można wymienić również między innymi likwidację powiatów, prosty i stabilny system podatkowy, bezpłatny transport publiczny oraz likwidację kuratoriów oświaty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO