REGION
Kieleckie uczelnie przygotowały nowe kierunki dla przyszłych studentów
Od października przyszli studenci będą mogli kształcić się w Kielcach na nowych kierunkach. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego pojawi się zarządzanie w politykach publicznych, a na Politechnice Świętokrzyskiej aż cztery nowe kierunki: elektromobilność, inżynieria środków transportu, informatyka przemysłowa oraz teleinformatyka.
Nowy kierunek na UJK zostanie otworzony na wydziale prawa i nauk społecznych. – Powinni być nim zainteresowani kandydaci, których interesuje praca w samorządach. Na zarządzaniu w politykach publicznych proponujemy trzy specjalności: zarządzanie regionem, zarządzanie informacją - tutaj wchodzi element dziennikarstwa - oraz zarządzanie miastem. Wykłady będą prowadzone nie tylko przez naszych pracowników, ale też osoby z zewnątrz, które mają doświadczenie w pracy samorządowej – mówi Piotr Burda, rzecznik UJK.
Na Politechnice Świętokrzyskiej studenci będą mieli do wyboru aż cztery nowe kierunki studiów: elektromobilność, inżynierię środków transportu, informatykę przemysłową oraz teleinformatykę.
– W programie studiów teleinformatycznych znajduje się 18 przedmiotów, w ramach których studenci mogą nieodpłatnie zdobyć międzynarodowe certyfikaty Cisco Networking Academy. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwala znaleźć zatrudnienie w firmach szeroko rozumianej branży IT - tłumaczy prof. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej.
- Kolejny nowy kierunek to eletromobilność, związana z samochodami elektrycznymi. Do tego potrzebna jest cała infrastruktura czyli np. stacje ładowania. Politechnika Świętokrzyska ma długoletnie doświadczenie w zakresie elektromobilności. Jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym prowadzono badania nad samochodami z napędem elektrycznym – dodaje prof. Maciąg.
Dwa kolejne nowe kierunki uruchomione zostaną na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. - Pierwszy to informatyka przemysłowa czyli zastosowanie zagadnień informatycznych i programistycznych w przemyśle. Ostatni to inżynieria środków transportu. Absolwenci będą po nim posiadali niezbędną wiedzę z zakresu inżynierii środków transportu drogowego, systemów transportowych, ekonomiki transportu, prawa transportowego, logistyki i spedycji oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych wraz z zapleczem motoryzacji - wymienia prof. Artur Maciąg.
Od nowego roku akademickiego na Politechnice Świętokrzyskiej będzie dostępnych 21 kierunków studiów, a na UJK 50.