REGION
Dwutysięczny beneficjent programu „Czyste Powietrze”. Gminy włączają się w akcję
Poznaliśmy dwutysięcznego beneficjenta programu „Czyste Powietrze”. Anna i Łukasz Kowalewscy z Radoszyc podpisali dziś umowę nr 2000 z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. WFOŚiGW rozpoczął również współpracę z dziesięcioma gminami, która ma usprawnić funkcjonowanie projektu.
Fundusz zweryfikował do tej pory ponad cztery tysiące wniosków od osób, które chcą wziąć udział w programie mającym na celu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
Anna i Łukasz Kowalewscy, którzy podpisali dwutysięczną umowę, otrzymają wsparcie na zakup i instalację pompy ciepła oraz energooszczędnych okien. – Rząd polski stara się, żebyśmy oddychali czystym powietrzem i to jest piękne. Od tego zależy nasze zdrowe. Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w programie – mówi Anna Kowalewska.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał również specjalne porozumienia z gminami, które mają zapewnić lepsze funkcjonowanie programu. Dziś umowy zawarła gmina Staszów, Stopnica, Pińczów, Gnojno, Wiślica, Klimontów i Raków. – Chcecie państwo być bliżej mieszkańców i zorganizujecie w swoich urzędach punkty, w których można złożyć wnioski i uzyskać wszelkie informacje. Serdecznie za to dziękuję – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Dotychczas wnioski można było składać w siedzibie funduszu oraz trzech punktach powiatowych. – Nie ukrywam, że mieszkańcy często zgłaszali się do naszego urzędu w sprawie np. wymiany pieca. To pokazuje, że ta współpraca będzie owocna – zauważa Zbigniew Janik, wójt gminy Gnojno.
Prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński podzielił się z kolei dotychczasowymi wynikami „Czystego Powietrza”. – Wartość wszystkich zawartych umów to 30 milionów złotych. Wypłaciliśmy do tej pory 3,5 miliona. Analizujemy obecnie ponad 700 wniosków, czyli niedługo możemy dobić do trzech tysięcy – tłumaczy prezes Ryszard Gliwiński. O zainteresowaniu programem świadczy również fakt, że specjalna infolinia informacyjna odnotowała ponad 27 tysięcy połączeń.
W podpisaniu umów wziął również udział poseł Zjednoczonej Prawicy Michał Cieślak.