Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Darmowe badania dla mieszkanek Kielc i okolicznych gmin

piątek, 08 września 2017 11:13 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Kielce oraz 11 sąsiednich gmin dołączyły do grona samorządów, w których realizowany będzie projekt profilaktyczny w zakresie raka szyjki macicy. Jest on skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Na spotkania edukacyjne w ramach programu zapraszani będą także mężczyźni.  Wartość tego projektu to ponad 1 mln. 900 tys. złotych.

Projekt  pod hasłem: „Być  świadomą kobietą…”  realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii  ma zachęcać kobiety do regularnych badań. – Bardzo dużo mówi się dziś o konieczności poprawy wyników leczenia. Jest to wyzwanie współczesnej  medycyny, a zwłaszcza onkologii. Nowotwory stają się chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z tą chorobą. Dlatego też jedyną metodą na poprawę skuteczności leczenia jest profilaktyka. Bo tylko wczesne wykrycie raka daje największe, nawet stuprocentowe szanse na wyleczenie– mówił prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.  Tymczasem, jak podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, statystyki jasno pokazują, że pod względem profilaktyki raka szyjki macicy nasz kraj zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. – Jesteśmy nawet za Rumunią. Zgłaszalność na badania cytologiczne w ramach projektów profilaktycznych jest w naszym kraju na poziomie 20 proc. Natomiast kraje skandynawskie osiągnęły taką zgłaszalność na poziomie 80 proc.  co przekłada się na lepsze wyniki leczenia. W województwie świętokrzyskim w 2015 roku, na raka szyjki macicy zmarło 37 kobiet i właściwie żaden z tych zgonów nie powinien się zdarzyć. Przeważnie winą jest po prostu brak świadomości, że zwykłe, regularne badanie cytologiczne może uchronić  życie – powiedział specjalista.

I o tym właśnie będzie mowa na spotkaniach edukacyjnych organizowanych w ramach projektu „Być świadomą kobietą…”.  Program realizowany jest już od czerwca  na terenie poszczególnych subregionów województwa świętokrzyskiego. Do tego grona dołączyły gminy: Kielce, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra , Morawica, Piekoszów, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk.  Świętokrzyskie Centrum Onkologii 8 września podpisało umowę z marszałkiem województwa –Adamem Jarubasem, umowę na dofinansowanie projektu „zdrowotnego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020.   Projekt, o którym mowa adresowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. – Nasze działania  kierujemy także do mężczyzn. Bo naszym celem jest uświadomienie kobietom oraz ich partnerom, jak  bardzo ważne jest częste badanie się. Na spotkania zapraszamy także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek i położnych  – informuje Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Obok spotkań będą także  przeprowadzane  badania profilaktyczne.  W każdej gminie przez kilka dni będzie stacjonował specjalny cytomammobus. – Te kobiety, które nie będą mogły skorzystać z badań w takim cytomammobusie zapraszamy do ŚCO – uzupełnia Izabela Opalińska.

Projekt będzie realizowany do 31 sierpnia 2019 roku. Wartość projektu to 1 938 544, 80 zł. Dofinansowanie wynosi 1 738 544, 80 zł.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO