REGION
By na wsi było bezpieczniej
Prawie półtora tysiąca prac plastycznych z całego województwa wpłynęło na IX edycję konkursu "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje", którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najlepsze zostały nagrodzone podczas finału wojewódzkiego, który odbył się w poniedziałek w kieleckim Geoparku. Podczas wielkiego finału zostali wyróżnieni także uczniowie w pierwszej odsłonie konkursu "Napisz, zaśpiewaj, zagraj - dzień z życia rolnika"
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, jego organizację wspierają: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji w Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
– Kasa, oprócz tego że ubezpiecza rolników, zajmuje się również szeroko rozumianą prewencją. Prewencją nie tylko wśród rolników, ale także wśród dzieci. Organizujemy przede wszystkim konkurs plastyczny, w którym dzieci muszą się wykazać znajomością bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach na wsi. Uczestnicy muszą przelać swoje myśli na papier. W tym roku mieliśmy drugą edycję i w niej młodzież mogła przedstawić szerokie spektrum swoich zainteresowań m.in. przygotowała piosenki, filmy oraz opowiadania – informuje Tadeusz Jakubowski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Kielcach. – Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z jego prowadzeniem. Tegoroczne hasło konkursowe ma zwrócić szczególną uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach maszyn i urządzeń rolniczych – uzupełnia dyrektor oddziału.
Jak co roku organizację konkursu mocno wspierał oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Wzrost wydajności, a także coraz bardziej zaawansowana technologia produkcji sprawia, że rośnie również niebezpieczeństwo w gospodarstwach. Bardzo dobrze, że świadomość młodych ludzi podnosi się właśnie dzięki takim inicjatywom. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ocenia prace, ale także jest fundatorem nagród – informuje Jarosław Krzyżanowski, zastępca dyrektora oddziału regionalnego ARIMR.
Jedną z tegorocznych laureatek konkursu była Maja Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie. – Przedstawiłam dziewczynę, która patrzy przez lornetkę na maszynę pracującą w polu. Pomysł podsunęła mi moja pani od plastyki, ja go nieco zmodyfikowałam i stworzyłam pracę, która zdobyła pierwsze miejsce. Wykonywałam ją kredkami około dwóch dni – opowiada uczennica.
Podczas finałowej gali nagrodzono również uczniów w nowatorskim konkursie "Napisz, zaśpiewaj, zagraj". Mogli oni nakręcić film, nagrać piosenkę, namalować obraz, napisać opowiadanie lub wiersz, a nawet przygotować mem. Praca musiała zawierać akcenty humorystyczne. Jury przyznało nagrodę specjalną dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Darominie, którzy przygotowali piosenkę. – Słowa oraz muzykę napisał nasz nauczyciel od muzyki, pan Przemysław Klimczak. Utwór ćwiczyliśmy na indywidualnych lekcjach, nie spodziewaliśmy się, że odniesie on taki sukces – podkreśliła Roksana Zimoląg ze Szkoły Podstawowej w Darominie, która wraz ze swoim kolegą zaśpiewała konkursowy utwór. – Od dziecka ciągnęło mnie do muzyki, chodzę na zajęcia muzyczne w szkole, gram również na perkusji. Pomysł na nagranie piosenki przyszedł dosyć spontanicznie, bardzo się cieszę, że przypadł tak wielu osobom do gustu – dodał Patryk Borowski z gimnazjum w Darominie, laureat konkursu.
Podczas gali finałowej zostało nagrodzonych ponad 70 uczniów z całego województwa.
http://emkielce.pl/region/by-na-wsi-bylo-bezpieczniej#sigProGalleriad12f8a3581