Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Dr Zbigniew Barciński: Chcemy ocalić polską szkołę

poniedziałek, 07 kwietnia 2025 10:16 / Autor: Katarzyna Bernat
Dr Zbigniew Barciński: Chcemy ocalić polską szkołę
Dr Zbigniew Barciński: Chcemy ocalić polską szkołę
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z doktorem Zbigniewem Barcińskim, prezesem Stowarzyszenia Pedagogów NATAN.

Katolicy świeccy oraz inne organizacje, którym zależy na wychowaniu dzieci i młodzieży zawiązali Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. Dlaczego?

Koalicję tworzy około 80 organizacji i przybywają kolejne. Uważamy, że polskiej szkole grozi niebezpieczeństwo na różnych polach. Zagrożenie dotyczy m.in.: ograniczania lekcji religii, historii, wprowadzania edukacji seksualnej. Jest też potężne zagrożenie pod nazwą: "europejski obszar edukacyjny", który umożliwia, aby władze UE przejęły zarządzanie edukacją dzieci w krajach członkowskich. Jeśli zostanie to zrealizowane, to decyzje dotyczące kształtu polskiej szkoły, nie będą podejmowane przez polski rząd ale przez władze UE.

Omówmy krótko te zagrożenia. Od września ma być jedna godzina religii, a w szkołach ponadpodstawowych mają się one odbywać na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych.

Religia wspiera rozwój młodego człowieka, daje impuls do samowychowania i kształcenia charakteru. Jednak najistotniejszy aspekt tego przedmiotu, to jest wskazanie na znaczenie Pana Boga, na kształtowanie relacji z Nim i tego, że On powinien być na pierwszym miejscu, wtedy wszystko jest na właściwym. Dodam, że rozporządzenia ministerstwa wydawane są bez porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i innych Kościołów. Można je więc określić, jako bezprawne.

Okrojona została też podstawa programowa nauczania historii i literatury polskiej.

Z listy lektur skreślane są te związane z wychowaniem patriotycznym. Zatwierdzony jest podręcznik historii pisany przez autorów polskich i niemieckich. To jest krok w stronę tego "europejskiego obszaru edukacyjnego". Zagrożenie jest więc takie, że treści patriotyczne, związane z historią, kulturą, tradycją Polski będą usuwane, w imię tworzenia super-państwa europejskiego. Ma w nim obowiązywać wersja historii wyzbyta z patriotyzmu i chrześcijaństwa, które kształtowało Europę przez wieki.

Wiele kontrowersji wzbudza tzw. edukacja zdrowotna. Dzięki protestom, które odbywały się na przełomie 2024/2025 roku udało się wymusić decyzję ministerstwa, aby ten przedmiot był od września nieobowiązkowy. Ale co dalej?

Prowadzimy kampanię edukacyjną: "Tak dla edukacji, Nie dla deprawacji". Ona jest skierowana do rodziców i tych osób, którym zależy na polskiej szkole. Dobro dzieci i młodzieży jest wspólną sprawą. Dotychczas tematyka seksualna była w ramach wychowania do życia w rodzinie. Rodzina i małżeństwo było punktem odniesienia. Wyjęcie sfery seksualnej z rodziny i włożenie w ramę zdrowia, niesie przekaz, że rodzina nie jest tu najważniejsza. Ponadto w podstawie programowej można zauważyć propagowanie wzorca innego niż ojciec, matka i dzieci, tylko na przykład dwie kobiety i dzieci lub dwóch mężczyzn i dzieci. Poza tym rodzina pokazywana jest w czarnych barwach, w kontekście rozwodów, separacji itp.

Jak będzie wyglądała wspomniana kampania informacyjna?

Chcemy dotrzeć do ludzi z informacjami o podstawie programowej przedmiotu "edukacja zdrowotna" i o tym, jak wygląda ona na Zachodzie, bo tam, już można obserwować jej zgubne skutki. Szukamy więc wolontariuszy do: prowadzenia spotkań, rozpowszechniania informacji w gronie swoich znajomych oraz prowadzenia kampanii w mediach społecznościowych. Kończymy przygotowywanie pakietu materiałów, prezentacji, broszur, które będzie można przedstawiać na spotkaniach. Liczymy też na współpracę z parafiami, bo będzie moduł dotyczący lekcji religii. Kontakt do nas można znaleźć na stronie: www.ratujmyszkole.pl. Zapraszam do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej powiemy w audycji: "Tak wierzę" we wtorek 8 kwietnia o godz. 20 w Radiu eM Kielce.

 W audycji weźmie udział także ks. Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Audycje "Tak, wierzę" dostępne są także w serwisie YouTube:

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO