Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Szkoły w przededniu otwarcia

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 09:05 / Autor: Aleksandra Rękas
Szkoły w przededniu otwarcia
Szkoły w przededniu otwarcia
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Już w przyszłym tygodniu uczniowie powrócą do szkolnych ław. Choć zajęcia mają odbywać się w tradycyjnej formie, pojawią się pewne zmiany - między innymi możliwość prowadzenia hybrydowych zajęć, a także powrotu do lekcji on-line.

TESTÓW NIE BĘDZIE

 Świętokrzyski kurator oświaty uważa, że pobieranie wymazów na covid-19 od belfrów nie ma sensu.

- Badanie nie daje pewności, że nauczyciel jest zdrowy – może zakazić się wracając do domu po zrobieniu testu. Nie ma zaleceń, ani nawet sugestii ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, by takie badania przeprowadzać – wyjaśnia Kazimierz Mądzik.

Kurator zaznacza, że próby przeprowadzania testów wśród opiekunek przedszkolnych także się nie sprawdziły.

- Najważniejsze by ograniczyć do minimum przemieszczanie się uczniów po szkole. Do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych. Dzieci powinny mieć zajęcia w jednej klasie. Pamiętajmy o zasadach higieny, dezynfekcji i ograniczeniu przebywania na stołówkach i świetlicach – dodaje.

NOWE ZASADY

W przypadku wystąpienia zakażenia, decyzję o zmianie trybu nauczania podejmuje dyrektor szkoły wraz z inspektoratem sanitarnym i organem prowadzącym. Mgr Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach stwierdza, że na razie największy nacisk kładziony jest na higienę – ewentualne zmiany będą wprowadzane już w trakcie trwania roku szkolnego.

- Spróbujemy zorganizować zajęcia dłużej, by jak najmniej uczniów jednocześnie przebywało w placówce. Mamy do dyspozycji dwa budynki, więc planujemy rozpoczynać lekcje o różnych porach. Niektóre z zajęć będziemy prowadzić na zewnątrz. Oczywiście respektujemy wszystkie zalecenia sanitarne, takie jak dezynfekcja rąk i zachowanie bezpiecznej odległości  – informuje.

Trzymanie dystansu nie będzie jednak łatwe – od nowego roku szkolnego, do „Mechanika” będzie chodziło 1345 uczniów. Razem z nauczycielami i innymi pracownikami placówki, to około półtora tysiąca osób.

- Będę starał się nie wyznaczać na dyżury nauczycieli po 60 roku życia. Dodatkowo ograniczymy też wejścia osób trzecich do szkoły i wiele spraw załatwiać będziemy on-line. Nie przewidujemy testów na koronawirusa dla nauczycieli – brak na to środków. Wszystkie decyzje które będziemy podejmować w trakcie roku szkolnego, będą konsultowane zarówno z inspektoratem sanitarnym jak i organem prowadzącym. Póki co mamy precyzyjne procedury postępowania w razie przypadku zakażenia – dodaje Dariusz Wójcik.

Dyrektor SP nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach, mgr Łukasz Stochmal zaznacza, że szkoła przygotowuje się do wszystkich możliwych rozwiązań.

- Obecnie dostosowujemy swoje procedury do wytycznych z ministerstwa, jednak jeszcze nie wszystkie informacje się pojawiły. Staramy się uruchomić dodatkowe wejścia w szkole, żeby nie tworzyły się kolejki uczniów. Odbieramy sporo telefonów od zaniepokojonych rodziców, którzy obawiają się posłania dzieci do szkoły – ze wszystkich sił staramy się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy przebywają na terenie placówki - zapewnia.

Nauczyciele są jednak przeważnie entuzjastycznie nastawieni do powrotu do szkół.

- Bardzo stęskniliśmy się za naszymi uczniami. Mamy nadzieję, że wszystko będzie przebiegało bezpiecznie i na pewno zastosujemy się do zasad sanitarnych narzucanych przez rząd. Na terenie placówki instalujemy dozowniki z płynem do dezynfekcji, zakupiliśmy także bezdotykowe termometry – informuje Joanna Wójcik, zastępca dyrektora w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach.

SĄ I WĄTPLIWOŚCI…

Większość rodziców także cieszy się z powrotu ich pociech w szkolne mury. Zdarzają się jednak i tacy, którzy mają pewne obawy.

- Nie wiem, czy jest to do końca przemyślana decyzja. Szkoły były zamknięte przy mniejszej liczbie zakażeń, a teraz się je otwiera. Dzieci, zwłaszcza małe, nie są w stanie trzymać dystansu, więc jeśli pojawi się ognisko koronawirusa, rozprzestrzeni się ono błyskawicznie. Osobiście mam duży lęk przed posłaniem córki ponownie do szkoły – żali się pani Małgorzata, mama 10-letniej Klary.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO