Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Gitara Viva! Ogólnopolski festiwal w Kielcach

sobota, 18 marca 2023 21:22 / Autor: Wojciech Dudkowski
Gitara Viva! Ogólnopolski festiwal w Kielcach
Gitara Viva! Ogólnopolski festiwal w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Przez ostatnie kilka dni Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach był centrum muzyki gitarowej. Odbył się tam X Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Gitarowy „Gitara Viva!”. Na scenie zaprezentowali się zarówno uczniowie, jak i profesjonaliści.

– To jest festiwal gitary klasycznej i w tym roku obchodzimy swój jubileusz. U nas w szkole muzycznej mamy fantastyczną salę koncertową, która ma świetną akustykę do tego typu wydarzeń. – mówi Wojciech Lipiński, dyrektor artystyczny festiwalu, który o tym wydarzeniu opowiedział na naszej antenie. Całego wywiadu można posłuchać TUTAJ.

– Będziemy czekać na kolejną, jedenastą edycję. Cieszy duża liczba uczestników – to po pandemii jest szczególnie ważne. Poziom we wszystkich kategoriach jest wysoki. Mam nadzieję, że nagrody, które zdobyli młodzi uczestnicy, jak i koncerty sprawią, że ludzie będą o tym pamiętać – dodaje Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Podczas finałowego konkursu wręczono nagrody oraz wyróżnienia. Pierwsze miejsce w kategorii solistów zajął Aleksander Anioł z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Nagrodę dla najlepszego zespołu otrzymali uczniowie z Przemyśla w składzie: Kacper Kopański, Mikołaj Bator, Jakub Chachura i Nicola Strzelec. Grand Prix i nagrodę specjalną w postaci gitary elektroakustycznej z wbudowanym głośnikiem otrzymali Maksymilian Śliwiński i  Krzysztof Ginelli z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

 Gwiazdą wieczoru był Kwartet Gitarowy Erlendis. Zespół koncertuje po całej Europie, mają też za sobą trasę w USA.

– Na festiwalu byliśmy już osiem lat temu, to były prapoczątki zespołu, a naszym największym wyzwaniem był występ na wcześniejszej Gitary Vivy. Tegoroczny koncert przypomniał kwartet Kielcom i Kielce kwartetowi – mówi Wojciech Jurkiewicz, jeden z gitarzystów Erlendis Quartet.

Zespół zaprezentował bardzo różnorodny repertuar, od muzyki klasycznej przez barokową do współczesnej rozrywkowej. Wszystko jest przearanżowywane na gitary. Do tego nawiązuje nazwa kwartetu, która po polsku oznacza „Poza granicami”.

– Chcieliśmy, aby nasza nazwa oprócz ładnego i wpadającego w ucho brzmienia, nawiązywała także do tego co gramy. Przekraczamy granice muzyki – dodaje Wojciech Jurkiewicz.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO