Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Jubileuszowy konkurs i koncert światowej sławy gwiazd

środa, 15 marca 2023 14:01 / Autor: Łukasz Czerwiak
Jubileuszowy konkurs i koncert światowej sławy gwiazd
Jubileuszowy konkurs i koncert światowej sławy gwiazd
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Przed nami X Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Gitarowy „Gitara Viva!”. Przez trzy dni do rywalizacji stawać będą młodzi muzycy, a wieczorami zagrają profesjonaliści.

W dniach 16-18 marca w sali koncertowej Zespołu Państwach Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach spotykać się będą miłośnicy gitary. Festiwal, który odbywa się w Kielcach jest jedną z największych tego typu imprez w całej Polsce.

– To jest festiwal gitary klasycznej i w tym roku obchodzimy swój jubileusz. U nas w szkole muzycznej mamy fantastyczną salę koncertową, która ma świetną akustykę do tego typu wydarzeń. Rano gra młodzież podzielona na różne grupy, a wieczorem będą odbywać się koncerty, na które wszystkich zapraszam – mówi Wojciech Lipiński, dyrektor artystyczny festiwalu, który o tym wydarzeniu opowiedział na naszej antenie.

Posłuchaj rozmowy:

Za instrumenty chwyci ponad 60 osób z całego kraju, które rywalizować będzie w trzech kategoriach wiekowych: do lat 13, 16 oraz 22. Uczestnicy będą grać solowo i zespołowo, a ich występy oceni pięcioosobowe jury. Zwieńczeniem konkursu każdego dnia będzie koncert. Na kieleckiej scenie wystąpią utalentowani i znani na świecie muzycy. Pierwszych z nich usłyszymy już w czwartek, 16 marca, o godz. 19.00. 

– Zawsze staramy się promować najmłodsze osoby, ale myślę już o profesjonalistach, którzy są najczęściej studentami. Jutro usłyszymy m.in. Janka Markowskiego, absolwenta naszej szkoły. Oprócz niego wystąpi także Kacper Dworniczak. W piątek z kolei zabrzmi duet Mateusza Kowalskiego i Tomasza Radziszewskiego. Zrobili niesamowitą rzecz: koncert „Concierto de Aranjuez”, czyli kamień milowy w repertuarze gitarowym, zaaranżowali na dwie gitary. Początek o godzinie 18 – dodaje dyrektor artystyczny.

Na koniec organizatorzy zostawili jednak absolutną gwiazdę. W ramach koncertu finałowego wystąpi wybitny, znany na świecie kwartet gitarowy.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się namówić Erlendis, na występ w Kielcach. To są bywalcy europejskich scen, ale mają za sobą trasę po USA, która odniosła sukces. Czwórka wspaniałych młodych ludzi, którzy zamawiają specjalnie dla siebie kompozycje, przez co mają bardzo zróżnicowany program. Usłyszymy także utwory Jana Sebastiana Bacha, ale pojawią się także kompozycje Stinga. Jest to garść bardzo dobrej muzyki i zapraszam jej miłośników, aby posłuchali, bo warto – uzupełnia Wojciech Lipiński.

Początek koncertu już w sobotę, 18 marca, o godzinie 18. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO