Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc czeka na odbiór

środa, 24 kwietnia 2024 16:03 / Autor: Michał Kita
Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc czeka na odbiór
Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc czeka na odbiór
Michał Kita
Michał Kita

23 kwietnia minął termin zakończenia prac związanych z tzw. zieloną rewitalizacją zabytkowego śródmieścia Kielc. Inwestycja polegająca na przebudowie skweru im. Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego, modernizacji ulicy Bodzentyńskiej oraz dwóch projektów budzących skrajne emocje mieszkańców, czyli zazielenienie płyty Rynku, a takżę budowa skweru między jezdniami alei IX Wieków Kielc została oficjalnie zakończona.

Jak informuje Marcin Januchta rzecznik kieleckiego ratusza, w najbliższych dniach rozpocznie się sprawdzanie i odbiór techniczny inwestycji, natomiast wykonawca zajmie się uporządkowaniem placu budowy.

– Obecnie część przestrzeni na Rynku, alei IX Wieków Kielc czy skwerze im. Ireny Sendlerowej jest ogrodzona. Wynika to z faktu, iż w dalszym ciągu za ten teren odpowiada wykonawca. Dopiero po podpisaniu protokołu odbioru inwestycji, te miejsca przestaną pełnić funkcję placu budowy. Wówczas barierki znikną i będziemy mogli obejrzeć, jak te miejsca będą docelowo wyglądać – dodaje.

Marcin Januchta podkreśla, że na dostrzeżenie pełnych efektów zielonej rewitalizacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

– Krzewy i drzewa potrzebują czasu, aby się rozrosnąć. Już teraz można jednak dostrzec, że te wszystkie cztery miejsca zdecydowanie zmieniły swoje oblicze, zyskały także nową funkcjonalność. Tak jest między innymi na skwerze Sendlerowiej, gdzie pojawiła się altana i mini amfiteatr. Z kolei przy ulicy Bodzentyńskiej pojawiła się pergola, przy której zostały nasadzone pnącze rośliny, które niebawem utworzą naturalne zacienienie dla wypoczywających – podkreśla.

Koszt zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc to prawie 22 miliony złotych, miasto na ten cel pozyskało dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO