Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zainaugurowano projekt „Przerwane życiorysy…”. Zgłosić może się każdy

piątek, 15 listopada 2024 13:44 / Autor: Michał Łosiak
Zainaugurowano projekt „Przerwane życiorysy…”. Zgłosić może się każdy
Zainaugurowano projekt „Przerwane życiorysy…”. Zgłosić może się każdy
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Instytut Pamięci Narodowej i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach rozpoczęły projekt społeczny „Przerwane życiorysy…”. Instytucje zachęcają do spisania historii swoich poszukiwań i zgłoszeń.

Po to, aby zgłosić się do udziału w projekcie należy opisać historię osoby, której dotychczasowe życie przerwała II wojna światowa. Uczestnicy muszą przeprowadzić własne poszukiwania i przedstawić rezultaty w formie pisemnej. Postać nie może być powszechnie znana.

– Zachęcamy wszystkich, którzy mają w rodzinie albo wśród znajomych historie o ludziach, o których nie wiedzą więcej niż to, że zginęli lub zaginęli niezależnie od tego, czy to byli żołnierze, więźniowie czy partyzanci, a może ludzie prześladowani, czy wywiezieni na roboty przymusowe. Nagle ktoś został wywieziony, ktoś został powołany do wojska wcześniej i zginął na przykład w wojnie 1939 Chcemy, żeby ci, którzy szukają bliskich czy śladów po nich opisali te historie niezależnie od tego czy te poszukiwania skończyły się powodzeniem czy też nie – mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.

Po to, aby lepiej przygotować się do poszukiwań i spisania ich przebiegu, a także historii samych bohaterów w ramach projektu odbędą się specjalne warsztaty. Pierwsze zaplanowano już 30 listopada w siedzibie kieleckiego IPN-u przy alei Na Stadion.

– Czekamy na tych wszystkich, którzy w ramach tego projektu, bądź w ramach innych swoich potrzeb chcieliby się dowiedzieć, co się znajduje w instytucie, jak się pozyskuje dokumenty, materiały i informacje. To także okazja do zobaczenia jak wygląda nowa siedziba Instytutu Pamięci Narodowej – tłumaczy dr Robert Piwko, naczelni Delegatury IPN w Kielcach. Podczas spotkania inauguracyjnego zaprezentował on jeden z „przerwanych życiorysów”, czyli historię Raoula Madeły, oficera Armii Krajowej, który w 1945 roku został zamordowany przez komunistów.

Kolejne warsztaty – tym razem pisarskie – zaplanowano 7 grudnia w OMPiO przy ulicy Zamkowej. Prace należy przesyłać do 14 marca 2025 roku. Dokładnie miesiąc później nastąpi podsumowanie projektu, a we wrześniu zaplanowano promocję specjalnej publikacji, w której zawarte zostaną najlepsze historie.

Tag: kielce ompio
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO