REGION
Nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim


Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie zawodowe osób z niepełnosprawnościami w powiecie kieleckim. W środę (23 kwietnia) podpisano umowy pozwalające na otworzenie nowych działalności gospodarczych oraz utworzenie miejsc pracy.
Pieniądze na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Podczas pierwszej w tym roku tury podpisywania umów wsparcie otrzymało 12 mieszkańców z niepełnosprawnością, którzy dzięki dotacji będą mogli m.in. otworzyć własne firmy. Dodatkowo dwóch pracodawców pozyskało 125 tysięcy złotych na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.
Wśród beneficjentów jest m.in. Iwona Maciążek z gminy Miedziana Góra, która dzięki dotacji w wysokości 60 tysięcy złotych otworzy studio językowe.
– Będę uczyć języka angielskiego dzieci, młodzież i dorosłych. Muszę przygotować lokal, zakupić sprzęt multimedialny i materiały edukacyjne. Dzięki wsparciu mogę zrealizować ten plan – podkreśla.
Na rozwój swojej działalności stawia także Agnieszka Rutkowska z Bilczy w gminie Morawica, która prowadzi już dwa salony fryzjerskie. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 65 tysięcy złotych planuje stworzenie mobilnego salonu fryzjerskiego, co pozwoli jej zatrudnić osobę niepełnosprawną i rozszerzyć działalność.
Nowe biznesy powstaną także m.in. w Piekoszowie, Zagnańsku, Górnie, Mniowie, Masłowie i Nowej Słupi. Wśród planowanych działalności są m.in.: sprzątanie budynków, produkcja mebli, usługi kosmetyczne, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz zagospodarowanie terenów zielonych.
W podpisaniu umów na przekazanie wsparcia dla niepełnosprawnych wzięli udział wicestarosta Tomasz Dulny, członek zarządu powiatu Cezary Majcher oraz dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzej Michalski.
– Cieszę się, że w naszym powiecie systematycznie powstają nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. To konkretna forma wsparcia w ich drodze do samodzielności i rozwoju zawodowego – powiedział Tomasz Dulny.
Z kolei Cezary Majcher podkreślił, że wspieranie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetów samorządu: – Jako Zarząd Powiatu robimy wszystko, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju własnej działalności – zaznaczył.
Natomiast dyrektor PFRON, Andrzej Michalski, zwrócił uwagę na coraz lepszą sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zwrócił uwagę, że powiat kielecki, oprócz własnych funduszy w wysokości ponad 2 milionów złotych, skutecznie pozyskał także 630 tysięcy złotych z Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami.
Źródło powiat.kielce.pl








