Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa upamiętniająca bohaterów otwarta

piątek, 23 listopada 2018 14:16 / Autor: Michał Łosiak
Wystawa upamiętniająca bohaterów otwarta
Wystawa upamiętniająca bohaterów otwarta
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nową ekspozycję stałą otworzyli dyrektorzy Wzgórza Zamkowego i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wraz z rodzinami osób więzionych w dawnym więzieniu kieleckim. Jest ona dedykowana bohaterom podziemia niepodległościowego Kielecczyzny.

– Postanowiliśmy w bardziej wyraźny sposób upamiętnić podziemie niepodległościowe, które się tu narodziło w 1939 roku i trwało do 1956 roku. Chcieliśmy pokazać poprzez życiorysy tych ludzi związanych z Kielcami historię naszego regionu i kraju. Bardzo płynnie można zauważyć jak to miejsce, czyli dawne więzienie kieleckie, zostało przejęte przez Niemców i jak bardzo płynnie ci sami ludzie byli tu więzieni po 1945 roku, kiedy byli tu już komuniści. To trudna historia, ale myślę, że udało nam się ją mocno pokazać – mówił Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Ekspozycja powstała dzięki szerokiej współpracy, szczególnie z rodzinami bohaterów podziemia niepodległościowego. – Współpraca przebiega bardzo dobrze i jesteśmy przekonani, że tych osób będzie przybywać, bo dostajemy sygnały od rodzin ze wszystkich zakątków świata. Dzięki tym ludziom i kontaktowi z nimi uzupełniamy biogramy i ta historia staje się coraz bardziej pełna – zauważa Rafał Nowak. – Jeżeli ktoś będzie chciał, albo widział, że nie ma informacji o członkach jego rodziny, a chciałby się podzielić z nami tymi informacjami to zapraszam na ulicę Zamkową. Każda informacja będzie dla nas bardzo cenna – dodaje dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.

Na wystawie możemy zobaczyć wiele eksponatów, które można nazwać świadkami historii okupacji niemieckiej i sowieckiej. Pasiak z obozu zagłady w Mauthausen, medaliki, guziki, dokumenty, szkaplerze – to tylko niektóre z nich. Zobaczymy także miejsca cierpienia: karcer wodny, czy cele więzienne. Ekspozycja zawiera również biogramy bohaterów walki o wolną Polską. W osobnej sali obejrzymy film tematyczny, poświęcony osobom represjonowanym. – Wykorzystaliśmy pieniądze z ministerstwa na upamiętnienie, czyli przeniesienie pamięci z rodzin ludzi, którzy odeszli w ostatnim czasie na następne pokolenia. Nie chcielibyśmy, żeby to co zostało zachowane było jedynie w archiwach, ale udostępnione przede wszystkim młodzieży. Wiedza i refleksje o tamtym okresie są dla nas bardzo ważne – zaznaczył dr Maciągowski.

Stworzenie ekspozycji było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Wsparcie ministerialne wyniosło blisko 100 tysięcy złotych. Ekspozycja jest dostępna dla mieszkańców Kielc codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, zaś w soboty i niedziele od godziny 10 do 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO