Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Muzeum Historii Kielc o Staropolskim Okręgu Przemysłowym

czwartek, 29 lipca 2021 13:04 / Autor: Michał Łosiak
W Muzeum Historii Kielc o Staropolskim Okręgu Przemysłowym
W Muzeum Historii Kielc o Staropolskim Okręgu Przemysłowym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O potędze, bogactwie i nowoczesnej – na ówczesne czasy – technologii Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w naszym regionie możemy przekonać się, odwiedzając specjalną wystawę w Muzeum Historii Kielc. Twórcy ekspozycji chcieli także zwrócić uwagę na postępującą degradację wyjątkowych zakładów przemysłowych.

28 fotografii archiwalnych i 41 współczesnych zdjęć, a także eksponaty i specjalny film zobaczymy w trakcie wystawy „Dzieło Potężne – w dolinach Bobrzy, Czarnej i Kamiennej” przy ulicy Świętego Leonarda 4 w Kielcach.

– Ta wystawa jest nietypowa, bo ma charakter nie tylko problemowy, ale i interwencyjny. Chcieliśmy zwrócić uwagę na problem zachowania i wykorzystywania zabytków techniki z terenu naszego województwa, pokazać jak wyglądały przed laty i jak wyglądają teraz. Pragnęliśmy zaprezentować dobre przypadki, ale i te złe – tłumaczy Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Wystawa potrwa do 10 października.

– Udało nam się znaleźć kilka zdjęć, które są bardzo interesujące i pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, jak chociażby te, pokazujące zakłady w Nietulisku Dużym. Mamy ciekawą fotografię zakładu w Starachowicach i wiele, wiele innych. Przede wszystkim tą ekspozycją wskazujemy na to, że coraz więcej takich miejsc ulega degradacji, a są to przecież zabytki nawet na skalę europejską – dodaje dr Paweł Wolańczyk, kurator wystawy.

Muzeum zaplanowało także specjalny program edukacyjny, na który złożą się m.in. spotkania poświęcone tradycjom przemysłowym i zabytkom techniki na Kielecczyźnie, oprowadzanie kuratorskie i warsztaty „Kuj żelazo póki gorące”.

– Zabytki techniki w całym zachodnim świecie są jednymi z najbardziej efektywnych narzędzi przyciągania turystów. To swoiste maszyny do robienia pieniędzy i aktywizacji społeczności. My mamy coraz mniej zabytków poprzemysłowych. Są one unikalne w skali, bardzo często światowej – wyjaśnia Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

22 września planowane jest także specjalne seminarium naukowo-konserwatorskie „Kłopotliwe dziedzictwo. Zabytki poprzemysłowe w dolinach Bobrzy, Kamiennej i Czarnej Koneckiej”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO