MIASTO
[FOTO] "Solidarność" upamiętniła ludzi pracy
![[FOTO] "Solidarność" upamiętniła ludzi pracy](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_XL.jpg)
![[FOTO] "Solidarność" upamiętniła ludzi pracy](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Z tej okazji przedstawiciele świętokrzyskiej „Solidarności” złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie związku na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, podkreśla, że mimo świątecznego charakteru tego dnia, sytuacja w wielu zakładach pracy w regionie daleka jest od optymizmu.
– Po pierwsze, niepokoi nas upadłość kieleckiego Chemaru, a także zwolnienia praktycznie we wszystkich zakładach pracy w regionie. Niepewność co do istnienia Siarkopolu, co do przyszłości czy też sprzedaży huty w Ostrowcu Świętokrzyskim – te wszystkie kwestie nie nastrajają optymistycznie. Ale to nie oznacza, że mamy opuścić ręce. To wręcz wezwanie do tego, aby działać mądrze i aktywnie. Dlatego też jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi m.in. o dalszy los Chemaru. Wszystko wskazuje na to, że uda się utrzymać możliwość zachowania produkcji w zakładzie i sprzedaży inwestorowi z branży – wyjaśnia.
Kwiaty przed tablicą złożył także Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreśla, że w okresie PRL-u, święto 1 maja zostało zawłaszczone przez władze komunistyczne.
– Było to wydarzenie o charakterze manifestacji poparcia dla systemu. Dopiero Solidarność przywróciła właściwy wymiar temu dniu – jako świętu robotników, ludzi pracujących. Od tego czasu obchodzimy je dobrowolnie – kto chce, uczestniczy w uroczystościach. Różne organizacje celebrują je na swój sposób. Jest to święto robotników, święto wolności, święto radości – dodaje.
W uroczystościach wziął również udział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Dla wielu to wciąż relikt przeszłości – wspomnienie pochodów pierwszomajowych i socjalistycznego państwa, które zmuszało do obchodzenia 1 maja jako wielkiego święta. Dziś to przede wszystkim święto ludzi pracy. To wspomnienie wszystkich, którzy mają związek z pracą, dla których jest ona wartością i źródłem utrzymania ich rodzin. To również przypomnienie o tych, którzy przez lata walczyli i walczą o prawa ludzi pracy. Dla nas, katolików, to także niezwykle ważne święto, bo przecież mamy wielkiego patrona – świętego Józefa – podkreślił parlamentarzysta.
Każdego roku 1 maja świętokrzyska „Solidarność” organizuje także pielgrzymkę do patrona świata pracy – świętego Józefa. Tego dnia związkowcy z całego województwa gromadzą się na Mszy Świętej w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach.
http://emkielce.pl/miasto/foto-solidarnosc-upamietnia-ludzi-pracy#sigProGalleria9b010494c0

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





