MIASTO
O mamutach, prehistorii i malowidłach naskalnych w Muzeum Dialogu Kultur
Dzięki skamieniałościom wiemy jak wyglądały mamuty, które tysiące lat temu chodziły po Ziemi. Wydarzenie „W Dialogu z prehistorią”, zorganizowane w niedzielę 27 września w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, pozwoliło nam na głębszy wgląd w rzeczywistość tej fascynującej epoki.
Podczas spotkania można przyjrzeć się skamieniałościom pradziejowych zwierząt, takich jak bizony, mamuty i niedźwiedzie jaskiniowe. Zwierzęta były głównym tematem malowideł naskalnych tworzonych przez prehistorycznego człowieka. Sztuka ta pozwoliła nam, współczesnym ludziom, lepiej zrozumieć to, jakie znaczenie w komunikacji odgrywała kilkadziesiąt tysięcy lat temu.
Można obejrzeć też minerały, które dawno temu wykorzystywano jako pigmenty malarskie, m.in. ochry, hematyty, malachity oraz czarne tlenki manganu.
A dla najmłodszych przewidziano warsztaty pt. „Dawne graffiti”, podczas których mogli oni stworzyć wielkoformatowe obrazy, zainspirowane najstarszymi malowidłami naskalnymi. Do ich wykonaniaużywali materiałów podobnych do tych z czasów prehistorycznych.
Wydarzeniu towarzyszy również pokaz filmowy. O godzinie 16:30 zostanie wyświetlony film „Zaginiony świat” w reżyserii Harry’ego O. Hoyta z 1925 roku. Opowiada on historię profesora Challengera, który po powrocie z dżungli amazońskiej twierdził, że widział tam żyjące, prehistoryczne gady. Jego historie wzbudzały śmiech i niedowierzanie w środowisku naukowym Londynu. Profesorowi jednak udało się zebrać grupę śmiałków i wyruszyć w kolejną wyprawę do dżungli.
Dodatkowo, podczas trwania dzisiejszego wydarzenia, można bezpłatnie zwiedzić pozostałe ekspozycje w Muzeum Dialogu Kultur:
- Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej
- Historia motoryzacji w miniaturze
- Od różnorodności do dialogu
- Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy
http://emkielce.pl/miasto/w-dialogu-z-prehistoria-w-muzeum-dialogu-kultur#sigProGalleria03065c4d52