Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Upamiętnili wydarzenia z 4 lipca 1946 roku

czwartek, 04 lipca 2019 13:53 / Autor: Magdalena Nowak
Upamiętnili wydarzenia z 4 lipca 1946 roku
Upamiętnili wydarzenia z 4 lipca 1946 roku
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przy ulicy Planty 7 odbyły się obchody 73. rocznicy pogromu Żydów, który miał miejsce w Kielcach. W samo południe przedstawiciele różnych instytucji złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary tego wydarzenia.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz krajowych, województwa, miasta oraz innych wielu organizacji. Hołd ofiarom pogromu w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy złożył Dawid Drabik, zastępca dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty złożył poseł Krzysztof Lipiec.

Wiązanki kwiatów składali również prezydent Kielc, Bogdan Wenta, marszałek województwa Andrzej Bętkowski z przewodniczącym sejmiku Andrzejem Prusiem, naczelnik delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wraz z szefem świętokrzyskiego związku Waldemarem Bartoszem, a także przedstawiciele zakładów pracy: "Iskry", "Chemaru", "Świętokrzyskich Kopalń Surowców Mineralnych" oraz reprezentanci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– To straszna tragedia, wobec której mamy nadal mnóstwo pytań. Pojawiają się nowe dowody i świadkowie, jest to czarna karta naszej historii, którą trzeba rozpoznać. Myślę, że jeszcze wiele czasu upłynie, zanim poznamy szczegóły tego wydarzenia, ale dziś jesteśmy tu i to wymowne składanie wieńców w ciszy jest wyrazem bliskości z ofiarami - powiedziała naczelnik delegatury IPN w Kielcach, Dorota Koczwańska-Kalita.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że wszyscy jesteśmy winni pamięć osobom, które niewinnie zginęły 73 lata temu. – To bardzo tragiczne wydarzenie, które nigdy nie powinno mieć miejsca, które na przestrzeni dziejów było obarczone wielką niesławą dla Kielc. Mam nadzieję, że to piętno zostanie zdjęte – powiedział poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur PiS.

To z inicjatywy "Solidarności" regionu świętokrzyskiego od 1981 roku składane są kwiaty przy ulicy Planty 7. – "Solidarność" to nie tylko walka o prawa pracownicze, ale też wychodzenie z takimi ważnymi inicjatywami. Składamy kwiaty w milczeniu i w myślach mówimy sobie: nigdy więcej nie może dojść do takiej tragedii – zaznaczył Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

Obchody pod hasłem "Pamięć pokoleń" zostały zorganizowane przez wojewodę świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Kielce, kielecką delegaturę IPN, Archiwum Państwowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO