MIASTO
Upamiętnili przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Ostatni żyjący żołnierze Armii Krajowej uczestniczyli uroczystości z okazji 80 rocznicy przekształcenia w nią Związku Walki Zbrojnej. Z udziałem parlamentarzystów, władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych uczcili pamięć poległych kolegów.
– Do Związku Walki Zbrojnej należałem wraz z całą rodziną. Dopiero po trzech latach został on przemianowany na Armię Krajową. Nasza działalność konspiracyjna zaczęła się w grudniu 1939 roku i była prowadzona do końca wojny. Byliśmy zatrudnieni w wydawnictwie prasy podziemnej, którą powielaliśmy w setki egzemplarzy. Brałem też udział w działalności leśnej, po ogłoszeniu Akcji Burza, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, byłem powołany do organizacji na Gruchawce. Wstąpiłem też do Brygady Świętokrzyskiej, przyjął mnie porucznik Bem – wspomina major Bogdan Eubich, 95-letni weteran Armii Krajowej.
Przed apelem odbyła się msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Relację z mszy dostępna jest tutaj.
Uroczystości rozpoczęło podniesienie flagi państwowej przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Odczytano także apel pamięci, w którym wspomniano najważniejsze postacie z dziejów AK. Wieńce złożyli przedstawiciele wszystkich instytucji środowisk, biorących udział w obchodach.
- Najważniejsza jest miłość, a żołnierze AK dali świadectwo miłości swoim życiem, zdrowiem i poświęceniem, zarówno ci, którzy zginęli na polu walki, jak i ci którzy byli w obozach, więzieniach, katowniach – zaznaczył senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej
– Dziś oddajemy testament tamtych bohaterów młodemu pokoleniu – to harcerze, strzelcy, ale przede wszystkim żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, oni przejmują dziedzictwo naszych bohaterów z tamtych czasów – zaznacza poseł Agata Wojtyszek, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
– Dla nas powinien być to jasny przekaz, że każde pokolenie powinno brać odpowiedzialność, nie tylko za rodzinę i najbliższych, ale za Ojczyznę, choćby po to, żeby przekazać ją następnym pokoleniom. Dziś, 80 lat po tym wielkim wydarzeniu każdy z nas ma coś w naszej Ojczyźnie do zrobienia – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Podczas uroczystości otwarto także wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Przybliża ona życie i działalność majora Jana Piwnika, pseudonim Ponury, dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.
- Jest to dla nas wielkie dziedzictwo historyczne, poprzez postawę i walkę o wolność i suwerenność, poprzez opór wobec totalitaryzmów oraz wierność wartościom takim jak Ojczyzna, godność człowieka, poszanowanie, niezależność, honor. To wszystko skupiało się w idei Armii Krajowej i wszystkich formacji, które były przed nią, ale weszły w jej skład – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiego oddziału IPN.
14 lutego 1942 roku rozkazem naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego przemianowano Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W jej skład wchodzili wszyscy pozostający w czynnej służbie wojskowej żołnierze.
http://emkielce.pl/miasto/upamietnili-powstanie-armii-krajowej#sigProGalleriaa766233c3d