Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczcili 81. rocznicę powstania AK

wtorek, 14 lutego 2023 13:59 / Autor: Łukasz Czerwiak
Uczcili 81. rocznicę powstania AK
Uczcili 81. rocznicę powstania AK
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

We wtorek, 14 lutego, obchodzimy 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W Kielcach odbyły się uroczystości, które wieczorem zakończy debata „Na szlaku Jędrusiów”.

Uroczystości odbyły się na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przed pomnikiem Armii Krajowej.

– Armia Krajowa jest naszym dziedzictwem, z której tradycji powinniśmy czerpać. To było Wojsko Polskie w konspiracji. Walczyło w imię wartości, jaką jest niepodległość. Poświęcali swoje życie i ta ich odwaga, to są cechy, o których powinniśmy pamiętać i je pielęgnować – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

– Walczyli pod różnymi sztandarami, z różnymi hasłami. Armia Krajowa byłą ponad podziałową formacją, która skupiła tych, którym dobro kraju leżało na sercu. Ważna data, ponieważ ich etos jest z nami do dnia dzisiejszego – dodaje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.   

W uroczystościach wzięła udział młodzież szkolna. Rocznicę uczcili między innymi uczniowie Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika.

– Dyrekcja nas wysłała, abyśmy mogli zobaczyć na żywo, jak upamiętnia się ważne dla naszego państwa daty. Myślę, że jest ważne, abyśmy my, młodzi, kultywowali tradycje. Dzięki tej żywej lekcji historii możemy zobaczyć, jak kluczowe dla Polski było powstanie AK – zaznacza Cezary, uczeń klasy drugiej.

Dzisiaj odbyła się również gra miejska dla młodzieży szkolnej „Z miłości do Polski. Armia Krajowa”.

– Chcemy, aby młodzież poprzez zabawę poznawała historię. Tutaj, na terenie Kielc ta tradycja jest bardzo silna. Dlatego pokazaliśmy młodzieży te miejsca, które szczególnie to upamiętniają – dodaje dr Koczwańska-Kalita.

Uroczystości zakończy specjalna debata „Na szlaku Jędrusiów” w „Przystanku Historia IPN”. Początek o godzinie 17.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO