MIASTO
Śladami Żydów kieleckich – spacer edukacyjny już w czwartek
Na czwartek, 25 sierpnia, zaplanowany jest spacer edukacyjny po miejscach związanych ze społecznością żydowską. O zagładzie i codzienności kieleckich Żydów będzie opowiadał dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO. Start o godz. 17.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach prowadzony przez Fundację imienia Stefana Artwińskiego zaprasza, w najbliższy czwartek 25 sierpnia o godz. 17:00, na spacer ,,Kielce w czasie II wojny światowej. Szlakiem Zagłady Kieleckich Żydów”. Partnerem wydarzenia jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Wydarzenie odbędzie się w rocznicę zagłady kieleckiego getta. Jego celem jest przybliżenie codzienności oraz przypomnienie tragicznych dni dla zamieszkujących w tamtym czasie Kielce Żydów.
– Będziemy mówić o czasach II wojny światowej w Kielcach i o społeczności żydowskiej; przejdziemy po miejscach związanych z historią Żydów kieleckich, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są związane z istnieniem getta kieleckiego i wydarzeniami, które się tutaj rozegrały – informuje dr Marek Maciągowski.
Jak zaznacza nasz rozmówca, inicjatywa pozwoli poszerzyć wiedzę historyczną. – Mieszkańcy dowiedzą się, jak to przebiegało w poszczególnych miejscowościach, jak wyglądało życie zwłaszcza społeczności kieleckiej w dobie II wojny światowej w czasach kiedy istniało getto, a potem również sposób w jaki oni zostali zamordowani. Te fakty są w większości nieznane – mówi dyrektor.
- Spacer wystartuje z rogu ul. Słowackiego i Placu Wolności, następnie uczestnicy przejdą ulicą Hipoteczną, Wesołą, Rynkiem, ul. Warszawską, obok Synagogi, pomniku Menora, ul. IX Wieków Kielc, Okrzei, ul. Stolarską, Zagnańską, 1 maja. Spacer zakończy się obok dworca PKS - informuje Kamil Kołbuc, prezes Fundacji imienia Stefana Artwińskiego.
Podczas wydarzenia uczestnicy poznają miejsca związane ze społecznością żydowską, która w latach 1862-1942 zamieszkiwała na terenie Kielc. - Spacer będzie też okazją do poznania Kielc z innej strony - dodaje Kołbuc.
Całe wydarzenie potrwa około dwie godziny i jest skierowany dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii naszego miasta. Wstęp wolny.