Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[VIDEO + GALERIA] Rozbili więzienie UB i oddali hołd bohaterom

sobota, 03 sierpnia 2019 00:11 / Autor: Weronika Karyś
[VIDEO + GALERIA] Rozbili więzienie UB i oddali hołd bohaterom
[VIDEO + GALERIA] Rozbili więzienie UB i oddali hołd bohaterom
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Siedemdziesiąt cztery lata - tyle właśnie minęło od historycznego rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. Z tej okazji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbyła się rekonstrukcja tego wydarzenia. W ten sposób kielczanie uczcili pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Rozbicie więzienia UB miało miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku i zostało przeprowadzone przez Ruch Oporu Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Miało na celu uwolnienie kombatantów należących do polskiego podziemia niepodległościowego. W akcji wzięło udział 200 żołnierzy AK, którzy uwolnili aż 354 osadzonych.

- Tu, na ulicy Zamkowej, w 1939 roku zamknięto polskich żołnierzy za marzenie o niepodległości. Ta historia jest przepełniona żalem i smutkiem. Na tej ziemi mordowano ludzi. Każdego roku tworząc scenariusz bardzo poważnie zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę, co należy pokazać. Za każdym razem skupiamy się na innym wycinku historii. Opowiadaliśmy już o roli łączniczek i dzieci, odtworzyliśmy wydarzenia z parku. W tym roku po raz pierwszy rekonstrukcja dotyczyła zapomnianej historii potyczki z Armią Czerwoną, która miała miejsce na ulicy Solnej w Kielcach - opowiada Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia rekonstrukcji historycznych „Jodła”.

Każdego roku na ulicy Zamkowej gromadzi się tłum ludzi, chcących uczestniczyć w rekonstrukcji, która nie odbyłaby się bez zaangażowania trzydziestu ośmiu występujących w niej osób. Niektórzy z nich pokonali ponad sto kilometrów, aby móc wspólnie z kielczanami oddać hołd bohaterom.

- Dzisiaj ubrałem rosyjski mundur, mimo że na co dzień stoję po drugiej stronie barykady. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu. To była wartościowa lekcja historii, zupełnie inna od tych znanych wszystkim ze szkoły - mówi Sławomir Szubryt, prezes stowarzyszenia rekonstrukcji historycznych - 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK.

Pamięć o poległych tradycyjnie uczczono minutą ciszy.

Oficjalna część obchodów 74. rocznicy rozbicia więzienia UB odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia, i rozpocznie ją Msza święta w katedrze kieleckiej, na której będzie gościć między innymi jeden z uczestników akcji, Janusz Sermanowicz „Dyzma” ze Skarżyska- Kamiennej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO