MIASTO
Profesor Krzysztof Meissner odwiedził Kielce
O śladach poprzednich wszechświatów, istnieniu rzeczywistości niematerialnej, sztucznej inteligencji i rewolucji w fizyce mówił podczas spotkania w Kielcach profesor Krzysztof Meissner, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z Jerzym Sosnowskim promowali swoją najnowszą książkę „Fizyk w jaskini światów”.
Spotkanie odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Profesor współpracuje obecnie z prof. Rogerem Penrosem, laureatem Nagrody Nobla z fizyki. Naukowcy badają teorię konforemnej kosmologii cyklicznej.
– To idea, że przed naszym wszechświatem – Penrose nazywa go eonem – był poprzedni wszechświat, być może podobny do naszego. Po tym eonie pozostały ślady w postaci pierścieni, powstałych w wyniku zderzenia dwóch czarnych dziur. Badamy je przede wszystkim na mapie promieniowania tła. Daje ona bowiem niezwykle dokładne zdjęcie wszechświata gdy miał on 380 tysięcy lat – tłumaczył prof. Krzysztof Meissner w rozmowie z Radiem eM Kielce i dodaje, że Penrose to jeden z ostatnich żyjących naukowców pokroju Einsteina.
– Znam najlepszych fizyków na świecie. Roger Penrose to jednak klasa sama w sobie. On myśli inaczej. Widzi związki i powiązania tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Trzeba się takim człowiekiem urodzić, ale także włożyć gigantyczną pracę, aby być przygotowanym na przyjście genialnych myśli, wiedzieć, że są one genialne i wiedzieć co z nimi zrobić – dodał nasz rozmówca.
Tytuł wspomnianej książki nawiązuje do zmiany w postrzeganiu nauki i fizyki, do której doszło na przełomie XIX i XX wieku.
– Przejście od Newtona do Einsteina nie przedarło się jeszcze do szkół, choć to stało się ponad sto lat temu. Matematyka z tym związana jest trudna, ale idea dość prosta. Mówi ona, że nie ma przyciągania grawitacyjnego, ale istnieje sama deformująca się czasoprzestrzeń. To rozwiązało wiele problemów – wyjaśniał profesor Krzysztof Meissner.
Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego mówił również o świadomości, samoświadomości i sztucznej inteligencji oraz szansach i zagrożeniach z nią związanych.
– Wszystko zależy od nas i od tego, ile władzy damy sztucznej inteligencji. Będzie się ona bardzo szybko rozwijać, ale jednego nie przeskoczy – kreatywności – podkreślił.
Zapytaliśmy również o związki profesora z Kielcami.
– Przez Kielce przejeżdżałem bardzo często, ponieważ siostry mojej mamy mieszkały w Krakowie. W samym mieście de facto byłem raz. Z Kielcami związane jest również tragiczne, rodzinne wspomnienie. Mama mojej żony była tutaj w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa przez pół roku i znalazła się w celi śmierci. Została jednak zwolniona z powodu niepełnoletności.
Całej rozmowy z prof. Krzysztofem Meissnerem wysłuchacie w czwartek, 5 kwietnia, w magazynie „Emisja Specjalna” w Radiu eM Kielce. Początek programu po godzinie 16.
Profesor Krzysztof Meissner to fizyk teoretyk i popularyzator nauki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie. Współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Bohater wywiadu-rzeki poprowadzonego przez Jerzego Sosnowskiego pt. „Fizyk w jaskini światów”.
http://emkielce.pl/miasto/profesor-krzysztof-meissner-odwiedzil-kielce#sigProGalleria7faf98615c